5 Banka Faizi Yüzde 0.99’a Çekiyor


Konut faiz oranlarında % 0,99 indirim gündemde ! Bir an önce kiradan kurtulup ev sahibi olmak isteyenler çok kısa bir süre içerisinde 5 banka konut faiz oranlarını yüzde 0,99 ‘a çekiyor. Bu fırsatı kaçırmak istemiyor ve en kısa zamanda ev sahibi olmak istiyorsanız, konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için yazımıza göz atabilirsiniz.

Başbakan Binali Yıldırım, konut sektörünü canlandırmak adına bankaların bu konuda kampanya hazırlığı içerisinde olduğunu belirtti. Yapılan açıklamada 5 banka konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,99 indirileceğinin haberini de verdi.

Son günlerde konut sektörünü hareketlendirip canlandırmak adına bazı girişimlerde bulunduğunu görmekteyiz. Önce konut sektörüne hareketlilik kazandırmak için tapu harcı ve KDV indirimi uygulaması gündeme geldi. Ardından imar affı ile canlanmaya başlayan konut sektörü şimdilerde ise konut kredi faiz indirimleri ile gündemde.

Konut sektörü alanındaki gelişmeleri hakkında bilgi veren Başbakan Binali Yıldırım, bu konu ile ilgili açıklamasında şunlara yer verdi. Bankalar bir an önce elindeki konut stokunu azaltmak için bu konuda kampanya yapacaklarını belirtti. Başta Ziraat Bankası olmak üzere birkaç bankada konut stokunu bir an önce azaltmak adına kampanya başlatacaklar. Bu kampanya sayesinde bir süredir, durgun olan konut sektörü çarkları tekrar dönmeye başlayacaktır.

Konut Faiz Oranını Yüzde 0,99 Çeken Bankalar

Peki, şu an için konut sektörünü canlandırmak adına elindeki konut stokunu azaltmak için konut faiz oranlarını yüzde 0,99 çeken bankalar hangileri ? Şu an için 5 banka konut faiz oranında indirime gidiyor. Bu 5 bankadan üçü kamu bankası. Hemen bu bankaların hangilerin olduğuna bakalım.

√ Ziraat Bankası

√ Halk Bankası

√ VakıfBank

√ Ziraat ve Vakıf Katılım’ın da içerisinde bulunduğu iki kamu yatırım bankası da en az 3 aylık olmak üzere kampanya başlatmaktalar.

Önderliğini Ziraat Bankasının yapacağı bu kampanya da diğer 4 bankada aylık yüzde 1.25 ile 1.35 aralığında faiz oranlarını yüzde 1’in altına indirecekler. Yüzde 1 ‘in altına inecek olan konut faiz oranları sayesinde konut faiz oranları 36 puan inerek % 0,99 ‘dan kredi bulunması hedefleniyor. Bu durumda şöyle bir tablo karşımıza çıkmaktadır.

Diyelim ki 10 yıl vadeli olmak üzere 200 bin lira kredi aldınız. Bu durumda aylık ödemeniz 3 bin 375 lira iken, 2 bin 855 liraya düşecektir. Şimdi toplamda aldığınız 200 bin kredi için 62 bin 360 lira eksik ödeyeceksiniz. Toplam faiz tutarı ise , 205 bin 27 lirandan 142 bin 667 liraya düşmüş olacaktır.

Ziraat Bankası, Para İçin Görüşüyor

Konut kredi faiz indirimi için gerekli likitti bulmak adına Ziraat Bankası yurt dışında kreditörler ile görüşmelere başladı. Gelen haberler dahilinde 31 Ekim’e kadar tapu harçları oranı % 4 ‘den, 3 ‘ e , KDV oranları ise ; % 18’ den % 8 ‘ e düştü.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da 15 milyon konutu ilgilendiren İmar Affı için bir düzenleme de başlattı. Bu İmar Affından yararlanmak için kaçak yapıların sahipleri bina maliyetlerinin % 3 oranında bir bedel ödedikleri taktirde yapı kayıt belgesi alabilecekler. Kat mülkiyetine geçmek isteyenler ise yüzde 3 daha ödeyeceklerdir.

2 Milyon Stok Var

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş ‘ın açıklamasına göre 2017 itibarı ile Türkiye ‘de iskanı ve tapusu alınmış fakat tapu devri henüz yapılmamış 410 bin konut olduğunu bildirdi. Gökhan Taş açıklamasında şu bilgilere de yer verdi. Bu sayıya ruhsatı alınmış , inşaatı devam etmekte olan ama satışı henüz gerçekleşmemiş 1.6 milyon konutta işin içine eklenince bu sayı 2 milyonu aşıyor. Yani şu an için 2 milyonu aşkın bir konut stoku bulunmaktadır. Şöyle bir durum değerlendirilmesi yapılacak olursa, ülkemizde yılda 600 bin konut kredisi olduğunu göz önüne aldığımızda şu an için 3 yıllık bir stok durumun söz konusu olduğunu belirtti.