ATM Günlük Para Çekme Limiti Nasıl Yükseltilir ?


Ekonomik hayatımızda sık kullanmaya başladığımız ATM ‘den günlük para çekme limitini yükseltmenin yollarını biliyor musunuz ? Para çekip yatırma için kullandığımız ATM’lerden günlük para çekme limitinizi yükseltme şansınız var. Nasıl mı ? Bu konunun ayrıntılarını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte bazı alışkanlıklarımızın da değiştiği doğrudur. Özellikle ekonomik hayatımızda epeyice bir değişim olduğunu söyleyebiliriz. Mesela ATM’leri ele alalım. Bir zaman üzerimizde nakit olmadan dışarı çıkmazdık. Şimdi ise , bank kartı, kredi kartı ya da ATM kartımız olmadan dışarı çıkmıyoruz, diyebiliriz.

Diyelim ki, dışarıdasınız ve nakitte ihtiyacınız var. Hemen en yakın ATM şubesine gidip, belli miktarda nakit çekebiliyoruz. Şehir dışında okuyan öğrencinize ya da askerdeki çocuğunuza para göndermeniz gerek. Bugün günlerden pazar olduğundan dolayı da bankalar kapalı. Bir taraftan da çocuğun hesabına para yatırmanız gerek. Hemen soluğu ATM ‘nin önünde alıp çocuğun hesabına anında yatırabiliyoruz.

Kısacası, 7 / 24 nerede olursak olalım, sıra beklemeden, herhangi bir belgeye ihtiyaç olmadan anında ATM’den belli bir limite kadar hesabımızdan para çekebiliyor , para çekebiliyor ve bize sundukları diğer hizmetlerden yararlanabiliyoruz. Tabi kimi zaman günlük para çekme limitimizi kullandığımız için o gün içerisinde para çekemiyoruz. Peki, limiti yükseltmenin bir yolu yok mu ? Tabi ki var. Nasıl mı ?

ATM Günlük Para Çekme Limitleri

Sizlerinde bildiği gibi ATM’den para çekme limitleri, bankaların belirlemiş olduğu limitlere göre değişmektedir. Mesela A Bankası günlük para çekme limiti olarak 1000 TL kadar izin verirken, B Bankası 2000 TL ye kadar izin verebilmektedir. Tabi kimi zaman bankaların belirledikleri limitler bizim için yeterli olabildikleri gibi, bazı zamanlarda ise bu limitler yetersiz olabiliyor.

Şimdi gelelim, günlük para çekme limitini nasıl yükseltebiliriz, sorusunun cevabına.

Günlük Para Çekme Limitini Nasıl Arttırılır ?

Limit arttır mı yapmanız için bankanızın müşteri hizmetleriyle iletişime geçip , limit artırma talebinde bulunabilirsiniz. Burada küçük bir parantez açalım. Limit artırma işlemi bazı bankalar müşteri hizmetleri kanalı üzerinden gerçekleştirirken bazı bankalarda şubeye uğramanız gerekiyor.

Limit artırımında bulunmadan önce küçük bir önemli bir hatırlatmada bulunmakta da fayda var. Bankalarla olan ilişkilerinizin iyi bir şekilde devam etmesi açısından belli bir miktara dayanacak şekilde limit artırma talebinde bulunmanızı öneririz.

ATM’den günlük para çekme limitinizi nasıl yükseltebileceğiniz konusuna bu şekilde değindikten sonra, bu arada artı bir parantez açıp, kısaca ATM’lerden yapabileceğiniz diğer işlemlere de kısaca bir değinmek istiyoruz.

ATM’lerden Yapılabilecek İşlemler

ATM’lerden yapabileceğiniz işlemler çalıştığınız bankaya göre değişmektedir. Hemen hemen tüm bankaların sunmuş olduğu ortak işlemler arasında ilk etapta şunları sayabiliriz .

√ Para yatırma

√ Para çekme

√ Havale yapma

√ Para transferinde bulunma

√ Döviz bozdurma

√ Kredi kartı borcunu ödeme

√ Doğal gaz – elektrik – su – GSM operatör faturaları, İnternet gibi bir çok faturayı buradan ödeyebiliyoruz.

Bunların dışında kredi borçlarımızı ödeme, kira yatırma gibi işlemleri de gerçekleştirebiliyoruz.

Para transferinde bulunma, fatura ödeme ve benzeri işlemleri gerçekleştirmek için bankaya gidip, sıra numarası alıp ta bazen saatlerce bankada beklemek yerine sıra beklemeden vakit kaybetmeden anında ATM aracıyla işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz.