Banka Kartları Hakkında Bilmeniz Gerekenler ?


Bankacılık sistemi geliştikten sonra para transferleri, yatırım ve özellikle ticaret oldukça kolay bir hale gelmiştir. Bunu özellikle günlük yaşantımızda bile hissedebiliyoruz. Mesela bir alışverişten sonra ödemeyi yanınızda taşıdığınız banka kartı ile kolaylıkla halledebiliyorsunuz bu da yanınızda nakit para olmamasına rağmen sizin zor durumda kalmanızı önlüyor. Bankacılık hizmetlerinden yararlanmak için bazı koşulları yerine getirmek gerekiyor. Bunlardan birisi de parasal konularda ayrılmaz parçanız olan banka kartları.

Banka Kartı Nedir?

Bankacılık işlemlerinizi yürüttüğünüz bir hesaba tanımlı olan kartlara “banka kartı” denir. Yani bir hesabınız yoksa banka kartınızın olması da mümkün değildir. Banka kartınız olmadan hesabınızla ilgili işlemleri yerine getirebilirsiniz fakat hesabınız olmadan bir banka kartına sahip olmanız mümkün değildir. Banka kartının üzerinde kart sahibinin adı ve soyadı, kartın son kullanma tarihi gibi bilgiler yer alır. Arka tarafında ise kartın güvenliği için bulunan CVV numarası ve bant yer almaktadır.

Banka Kartının Sağladığı Yararlar

Öncelikle banka kartının size sağladığı en önemli olanak istediğiniz zaman ATM’lerden para transferi, bakiye kontrolü gibi istediğiniz işlemi gerçekleştirebilecek olmanızdır. ATM’lerde herhangi bir zaman kısıtlaması yoktur ve 24 saat hizmetinizdedir. Banka kartınız olmadan da işlem gerçekleştirebilme olanağınız vardır. Bunlardan en yaygın kullanılanlardan birisi de internet bankacılığıdır. İnternet bankacılığı ile kartınız olmadığı halde müşteri numaranız ve şifrenizle internetiniz olduğu müddetçe istediğiniz saatte bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için ise internet bankacılığı için hesabınızı tanımlatmanız yeterlidir.

Banka Kartı Nasıl Alınır?

Öncelikle size sunduğu olanakları değerlendirerek istediğiniz bir bankayı seçmeniz lazım. Ardından seçtiğiniz bankanın size en yakın şubesine giderek müşteri temsilcisine banka kartı talebinde bulunmalısınız. Size verilen formlar doldurulduktan sonra hesabınız aktif hale gelecektir.