Banka ve Kredi Kartı Kullananlar Dikkat!


Günümüzde nakit para yerine banka kartı ya da kredi kartı kullananların sayısı gün geçtikçe artıyor. Peki ekonomi hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan banka kartları ve kredi kartlarını bilinçli bir şekilde kullanabiliyor muyuz ? Birçoğumuz bilinçli bir şekilde kullansa bile, birçoğumuz bu kartları kullanırken bazı küçük ayrıntılara dikkat etmiyoruz.

Banka ve kredi kartlarını kullananların dikkat etmesi gereken noktaları Bankalararası Kart Merkezi (BKM ) Genel Müdürü Dr. Soner Canko 14 maddede açıklıyor. Şimdi gelin, bu maddelerin neler olduğuna bir bakalım.

BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko ; ülkemizde kart kullanıcıların gün geçtikçe daha bilinçli bir şekilde banka ve kredi kartlarını kullanmaya başladıklarını söyledi. Hem daha fazla kart kullanıcısına ulaşmak, hem de bazı kart dolandırıcılığının önüne geçmek adına, çalışmaların devam ettiğini belirti. Daha eğitimci ve bilinçli kullanıcılar oluşturmak için eğitimlerinin devam ettiğini de sözlerine ekledi.

Banka Kartı ya da Kredi Kartı Kullanıcıları Daha Güvenli Ödeme İçin Nelere Dikkat Etmeli ?

Sevgili okurlarımız , uygulayacağınız birkaç basit adımla kart ödeme işlemlerinizi daha güvenli hale getirebilirsiniz. ”Bunu nasıl mı yapacağız ” diye soracak olursanız, birkaç madde halinde bunu nasıl yapacağınız konusunda bilgi verelim.

Kart borçlarını ödemek için değişik ödeme yollarını kullanırız. En çok kullanılan ödeme yolları arasında İnternet , POS Kullanımı ve ATM’ler yer almaktadır. Kart ödemesi için kullandığımız bu araçları kullanırken şunlara dikkat etmekte fayda var.

√ ATM’lerde Ödeme Yaparken 

İlk defa ATM’e kullanarak işlem yapacaksanız, ya da ATM’de işlem yaptığınız sıradan beklenmedik bir durumla karşılaştığınız an, hemen çevrenizdeki tanımadığınız insanlardan yardım istemeyin. Öncelikle banka güvenliğinden yardım istemelisiniz.

Biliyorsunuz ATM’lere bazı kişiler tarafından kart bilgilerini ele geçirmek için ATM’lere farklı cihazlar yerleştirilmekte. Böyle bir durumdan şüphelendiğiniz anda bankanıza haber verin.

Diyelim ki, kartınızı kullanarak bir miktar nakit çekmek için ATM’ye gittiniz. Tam paranızı çekerken, paranın ATM’de sıkıştığını gördünüz. Bu durumda yapmanız gereken ilk şey kartınızı kapattırmak için hemen bankanızı arayın. Kartınız kapanmayana ATM’nin başından kesinlikle ayrılmayın.

√ POS Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alışveriş yaparken ya da herhangi bir mekanda hesabı öderken POS cihazı dışında herhangi bir cihazdan kesinlikle ödeme yapmayın. Hesabı yerinizde ödeyeceğiniz zaman kartınızı çalışan birisine vermeyip, pos cihazının yanınıza getirilmesini rica edin.

Pos Cihazı ve ATM’lerde kartınızın şifresini girerken kimsenin şifrenizi görmemenize özen gösterin.

Kullanmakta olduğunuz kart ya da kartlarınızın şifrelerini en yakınız dahil olmak üzere banka personeline dahil hiç kimseyle kesinlikle paylaşmayın.

√ Kart Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli

İster kredi kartı olsun, ister banka kartı olsun , kartınızla yapacağınız her alışverişte iş yerlerinin düzenlemiş olduğu satış belgesini mutlaka inceleyin.

Satış belgesinin üzerinde yazan alış veriş tarihi – kart sahibi  ve alış veriş tutarının doğru yazıldığından emin olun.

Kredi kartı ekstrelerine aynı zamanda hesap hareketlerinizi düzenli olarak takip edin. Ekstrede ya da hesap hareketlerinde beklenmedik bir hareketlenmenin olduğunu gördüğünüz anda ( tarafınızca yapılmayan ya da hesabınıza yansımayan bir durum olduğunda ) bu işlemi tespit ettiğiniz durumda anında bankanızla irtibata geçmelisiniz.

Olası acil durumlar için çalıştığınız bankanın yetkilerinden birine ulaşmak için bankanızın telefon numarasını, cep telefonunuza kayıt etmeyi unutmayın.

√ İnternet’te Alış Veriş Yaparken

Biliyorsunuz günümüzde e – alış veriş sistemi gün geçtikçe artmaya başladı. Neredeyse oturduğumuz yerden bir ekmek almak için bile İnternet üzerinden sipariş verir hale geldik. Zaman açısından İnternet üzerinden alış veriş yapmak güzelde, ama öyle her önümüze çıkan alışveriş sitesinden de alışveriş yapmak, bazen istenmedik sonuçlarla karşılaşmamıza neden olabiliyor.

İnternet’te alışveriş yaparken istenmedik durumlarla karşılaşmamak adına bilinen güvenir sitelerden alışveriş yapmayı tercih edin.

İnternet üzerinden alışveriş yaparken özellikle İnternet tarayıcısının adres çubuğuna girmek istediğiniz sitenin adını yazın.