Baz Döviz ve Karşıt Döviz Nedir?


Yatırımcıların sıklıkla karşılaştığı birtakım terimler bulunmaktadır. Özellikle yeni yatırımcıların sektöre giriş yaparken zorluk yaşadığı birçok yabancı terim görmek mümkündür. Bu tür terimler yatırım sektörüne giriş yapan yatırımcılar için büyük bir önem arz etmektedir. Aynı zamanda bu tür terimlerin her birisi piyasayı kavramak adına önemli anlamlar ile bezenmiştir. Yatırımcıların terimler hakkında bilgi sahibi olması daha bilinçli olmasını ve yatırım yaparken nelere bakıp ne gibi bir anlam çıkaracağını belirler. Bunun gibi daha birçok ayrıntı sadece yatırım sürecini etkilemez kazanç sağlayacak olan yatırımcılar için strateji belirleme teknikleri arasında da yer alır. Döviz piyasasında yer alan baz döviz ve karşıt döviz terimleri de buna benzer terimlerdendir.

 

 

 

 

 

 

BAZ DÖVİZ NEDİR?

Döviz piyasasındaki yeni yatırımcıların sıklıkla karşılaştığı baz döviz terimi bilinen en anlamlı terimlerden birisidir. Baz döviz adından da anlaşılacağı gibi yatırım yapmadan önce baz alınması gereken ilk değer olarak bilinir. Parite ile doğru orantılı olmak kaydıyla ilişkilidir. Pariteyi oluşturan ana yapılardan birisi ve ilki olarak tanımlanır. Bir paritede ilk yazılan/okunan dövize baz döviz adı verilir. Alım satım işlemlerinde, artış değerlerinde ve döviz dalgalanmalarında ilk olarak bu değere dikkat edilir. Baz döviz kazandığı zaman paritede artış gözlemlenir. Bu durum parite ile baz dövizin doğru orantılı olarak birbirine bağlı olduğunun kanıtıdır. Yatırım yapacak kişilerin bu gibi değerleri sıklıkla takip etmesi gerekir.

 

 

 

 

 

 

KARŞIT DÖVİZ NEDİR?

Yeni yatırımcıların duyduğu farklı terimlerden bir diğeri ise karşıt döviz terimidir. yine adından anlaşılacağı üzere karşıt olan döviz değerleri olarak bilinir. Parite ile tamamen ters orantılıdır. Yani karşıt döviz değeri artarsa parite düşer, parite yükselirse karşıt döviz değeri düşüş görür. Bu tür değerlerin detaylı olarak analiz edilmesi ve takip ederken bilinçli bir şekilde gözlemlenmesi çok önemlidir. Özellikle yeni yatırımcıların bu gibi konularda dikkatli olması gerekir. Aksi takdirde yatırım sürecinde kayıp yaşaması muhtemeldir. Yatırımcıları ilgilendiren baz döviz ve karşıt döviz terimlerinin yanı sıra sektör içerisinde yer alan birçok yabancı terim bulunmaktadır. Tüm bunları her geçen gün sizlere aktaracağız.