Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)


Yeni bir günden, yeni bir haftadan herkese günaydınlar. Bugün ilk olarak sizlerle BES yani Bireysel Emeklik Sistemleri üzerinde duracağız. Bireysel Emeklilik Sistemi nedir ? Bankaların Bireysel Emeklilik Sistemleri hakkında bilgilerimizi sizlere aktaracağız.

Birçoğumuz ileride biraz olsun rahat yaşamak, ya da çocuklarımızın geleceğine yatırım yapmak adına kenara üç beş kuruş atar, birikim yapmaya çalışırız. Ama bazen bu birikimleri zamanından önce harcamak zorunda kalırız. Bu yüzden hem iyi bir birikim yapmak için, hem de kolay kolay birikim sırasında parayı harcamamak için bankaların ve bazı sigorta acentelerin sunmuş olduğu bu Bireysel Emeklik Sisteminden yararlanırız.

Bireysel Emeklik Sistemi ( BES ) kısaca tanımlamak gerekirse, şu şekilde bir tanım yapabiliriz. Birikimlerimizi düzenli bir şekilde yapmak, ilerideki dönemlerimizde yani emeklilik dönemimizde güvenli ve mutlu bir şekilde yaşamak için tasarlanmış özel bir emeklilik sistemidir.

Emekli olduğumda bende rahat ve huzur günler geçirmek istiyorum. Ya da çocuğumun eğitimi, evliliği kısaca çocuğumun geleceği için birikim yapmak istiyorum. Bu Bireysel Emeklik Sisteminden nasıl yararlanabilirim, diyorsanız, hemen bu sorularınıza da cevap verelim. Konumuzun başında da belirtiğimiz gibi isteğinize göre bankaların sunmuş olduğu BES ‘den yararlanabilirsiniz. İsterseniz de bu konuda hizmet veren sigorta acentelerinden yararlanabilirsiniz.

Belki birçoğunuzun aklına şöyle bir soru gelmiş olabilir. ” Bireysel Emeklilik zorunlu mu ? ” diye. Bu sorunuza net bir şekilde ”Hayır. Bireysel Emeklilik zorunlu değil ” Bireysel Emeklilikten yararlanıp, yararlanmamak tamamen size kalmış bir şey. Bize sorarsanız, bütçeniz el veriyorsa, BES’ den yararlanın, deriz. Çünkü biliyorsunuz ekonomimizin ne zaman ne olacağı belli olmuyor. Bir bakmışınız enflasyon almış başını gidiyor, bir bakıyorsunuz düşüşte. Bu ve buna benzer bir çok durumu göze alarak ileri de rahat etmek için bu özel emeklilikten yararlanmakta fayda var.

Şimdi gelelim, Bankaların Sunmuş Oldukları Bireysel Emeklilik uygulamalarına.

İş Bankası Bireysel Emeklilik

İlk olarak İş Bankasının müşterilerine sunmuş olduğu Bireysel Emekliliklerine bakalım. İş Bankası Privia Emeklilik Planı ve İş Bankası Bireysel Emeklik Sistemi olmak üzere iki farklı bir özel emeklilik sistemi uygulamaktadır. Hemen detaylarını sizlerle paylaşalım.

Privia Emeklilik Planı :  Anadolu Hayat Emeklilik tarafından özel bankacılık müşterilerine yönelik olarak sunmuş olduğu avantajlı Privia emeklilik planı tercih ederek eşiniz ve dilerseniz 18 yaşından büyük çocuklarınızla birlikte bu emeklilik planından yararlanabilirsiniz.

İş Bankası Diğer Emeklilik Planları : İş Bankası geleceğe dönük emeklilik planları olan müşterileri için  farklı emeklilik sistemleri de sunmakta. İş Bankası Bireysel Emekliliğe katılma koşulları nelerdir, diye baktığımızda karşımıza şu kriterler çıkmakta. Öncelikle medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olmak gerekiyor. Sonra Bireysel Emeklilik Sistemi dahilinde emeklilik hakkını kazanabilmeniz için en az 10 yıl sistemde kalmanız gerek. Bir de emeklilik hakkını kazanmak için 56 yaşını doldurmanız gerekiyor.

 Ziraat Bireysel Emeklilik

İkinci banka olarak Ziraat Bankasının müşterileri için sunmuş olduğu oldukça avantajlı görülen bireysel emeklilik sistemini inceleyelim. Siz gelecek planlarınızı şimdiden kurmaya başlayın, % 25 katkı BES ‘ten gelsin. Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi Avantajları şunları sayabiliriz. Katkı payı ödemelerini tercihinize göre ister aylık , ister 3 aylık ya da 6 aylık ya da isterseniz yıllık olarak yapabilirsiniz. Emeklilik planınızı da yılda 4 kez fon dağılımınızı ise yılda 6 kez değiştirme şansınız var.

Bu arada dilerseniz ; Ziraat Emeklilik Prestij Kulübüne üye olarak bazı avantajlardan siz ve sevdikleriniz yararlanabilir. Bu kulübe olarak birçok yerden alışveriş yaparken, yeme içmeden, konaklamada , kişisel bakıma gittiğinizde ve daha farklı bir çok hizmette ücretsiz , indirimli hizmetlerden ve avantajlardan yararlanabilirsiniz.

  Garanti Bireysel Emeklilik Planları

Şimdiden emekliliğinizi garanti altına alıp, rahat ve mutlu bir emeklilik dönemi geçirmek istiyorsanız, Garanti emeklilikle geleceğinize şimdiden yön verebilirsiniz. Ödemeyi düşündüğünüz katkı payını , emeklilik zamanında almayı düşündüğünüz toplu para ya da maaşa göre kendiniz belirleyebiliyorsunuz.

Emeklilik döneminizi huzur içinde, sevdiklerinizle birlikte mutlu bir şekilde geçirmeyi düşünüyorsanız, daha fazla geç kalmadan,  Bireysel Emeklilik Sisteminden yararlanmaya başlayabilirsiniz.