Bitcoin İle Hayatımıza Giren Bazı Terimler


Son günlerde ekonomik hayatımıza Bitcoin gibi yeni bir para birimi girdi. Belki bir çoğunuz bu para birimi ile tanışmış belki de henüz aranızda tanışmamış olan vardır. Biz hem tanışanlar için bilgilerini tazelemek, hem de henüz tanışmayanlar için bu yeni dijital para birimi hakkında bilgi verelim. Bir taraftan da bu para birimini kullananların bilmesi gereken terimler üzerinde duralım.

Dijital Para Birimi Bitcoin

Öncelikle Bitcoin herhangi bir merkez bankasına bağlı olmadığını hatırlatmak isteriz. Aynı zamanda herhangi bir resmi kuruluş ve ya benzeri kurum ve kuruluşlarla ilgisi olmayan elektronik bir para birimidir. Dijital olan bu para birimi, virgülden sonra 100 milyoncu basamağa kadar birimlere ayrılmaktadır. Bitcoin aynı zamanda derin ağda kullanılan para birimi olarak geçmektedir.

Şimdi gelelim, dijital olarak ekonomik hayatımıza giriş yapan Bitcoin hakkında bilmemiz gereken terimler ve anlamları.

En Çok Kullanılan Bitcoin Terimleri ve Anlamları

Eğer Bitcoin dünyasına giriş yaptıysanız ya da yeni yeni giriş yapmaya hazırlanıyorsanız, Bitcoin ile ilgili bazı terimleri ve anlamları bilmenizde fayda var. İşte Bitcoin ile hayatımıza giren terimler.

HODL

Tamamen bir kullanıcının ” Holding ” kelimesini yanlışlıkla ” Hodling ” olarak yazması sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Bildiğiniz gibi İngilizce de ” Holding ” kelimesi ” ”tutmak” anlamına gelmektedir. Kullanıcının yanlış yazımından dolayı ” Hodl” kelimesi olarak bu para biriminin terimleri arasında yer almaya başladı.

ICO ( Kripto Para COIN)

Fon toplamak amacıyla halka arz sistemine verilen addır.

FOMO

Hızla yükselişe geçen coin’lere fırsatları kaçırmamak için bu fiyatlardan giren yatırımcılar için kullanılan bir terimdir. FOMO açılımı nedir, diye baktığımızda karşımıza şu çıkıyor. Fear Of Missing Out kelimelerin baş harflerinden oluşan FOMO ” fırsat kaçırma korkusu ” anlamına gelmektedir.

PUMP ve DUMP

Coin fiyatlarındaki hızlı yükselişe ” Pump ” fiyatlardaki hızlı düşüşe ise ” Dump” denilmekte.

WHALE

Kripto para dünyasının içerisinde yer alan para birimlerinin bir anda yükselmesine ya da bir anda düşmesine neden olan büyük oyunculara verilen isimdir.

DYOR

Kripto para dünyasında bir coin hakkında araştırma yapma işine verilen addır.

TO THE MOON

Bir anda hızlı bir yükseliş performansı göstermeye başlayan kripto para biri için To The Moon terimi kullanılmaktadır.