Borsa Nedir ve Nasıl Oynanır?


Borsa İle İlgili Genel Bilgiler
Alıcı ve satıcının yüzyüze gelmesine gerek duyulmaksızın komisyoncular aracılığıyla devlet denetimi altında özellikle değerli kâğıt, pay belgiti ve tahvil, döviz ve her türlü mal alışverişini belirli kurallar çerçevesinde yaptıkları platform borsa olarak ifade edilir. Uluslararası platformdaki piyasaların dışında ülkelerin kendi içinde oluşturduğu kurumsal borsalar da vardır. Eski adıyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ‘IMKB’olup 2013 yılında Borsa İstanbul( (BIST) olarak adı değişen borsa buna örnek gösterilebilir. Borsadaki operasyonlarda yatırımcılar ile piyasa arasındaki bağlantıyı kurup bilgi alışverişini sağlayan aracı kurumlar sözleşme düzenlenmesi, yatırım danışmanlığı, portföy yöneticiliği gibi hizmetlerden yatırımcılardan (sermayedarlar) belirli oranda komisyon ücreti alırlar. Ekonomi, siyaset, bir metanın veya değerli belgenin fiyatını doğrudan etkileyebilecek özel koşullar gibi etmenlerle arz ve talep durumu değiştiği için fiyatlar da sürekli hareket halindedir. Borsa denetlemelere, yasaklara tabi tutulduğu halde manipüle edilebilirliği özelliği ile riskli sayılabilir.

 Borsa Oynamak
Borsanın mantığı düşük fiyatla alıp yüksek fiyatla satarak aradaki fiyat farkından para kazanmaktır. Borsa yatırım araçları hisse senetleri, vadeli işlem sözleşmeleri, emtialar, bono ve tahvillerdir ve borsa oynamanın öncelikli kuralı bunları öğrenmektir. Borsa ile ilgili internet üzerinden bilgi edinilebileceği gibi Kitaplar, eğitim videoları, seminerler ve demo hesaplardan da bilgi edinilebilir.

Hisse değerinin yükseleceği fark edilen bir şirketin hissesinin alınması için aracı kuruma talimat vermek, talimat borsaya iletildikten ve satış işlemi gerçekleştikten sonra beklentilerin karşılanabileceği durum oluştuğunda aracı kurum vasıtasıyla hisseyi satarak kar elde etmek borsa oynamaya örnek gösterilebilir. Borsa bilgilendirme araçlarından demo hesaplar mobil oyunlar gibi sanal platformlardır. Borsada deneyim kazanmayı sağlayan oyunlardan bazılarına Flick A Trade, Wall Street Survivor, Stock Market Game, Virtual Stock Exchange örnek verilebilir.