Devletten İşsizlere Günde 75 TL Harçlık


İşsizlere ve meslek sahibi olmak isteyenlere müjde ! Beklediğiniz o an geldi . İşkur İşbaşı Eğitim Programı sayesinde hem sahibi olacaksınız, hem de eğitim sürecince günde 75 TL harçlık alacaksınız. Nasıl mı ? Bu fırsatı iyi değerlendirmek için yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Eğer kısa ya da uzun süredir işsizseniz, hangi iş kapısını çaldıysanız , ya da deneyiminiz olmadığı için ya da işe yeterli bulunmadığınız için iş kapıları birer birer kapandıysa üzülmeyin. Siz yeter ki çalışmak isteyin devletimizin sağlamış olduğu iş imkanları sayesinde bir taraftan meslek sahibi olup, bir taraftan da eğitim sırasında cep harçlığınızı çıkartabilirsiniz.

İşkur İşsizlere Günde 75 TL Harçlık Veriyor !

Sevgili okurlarımız konun girişinde de belirtiğimiz gibi şu an için işsiz olanlar İşkur hem iş imkanı sunuyor, hem işle ilgi eğitim veriyor, hem de bu eğitim süresi boyunca günde 75 TL cep harçlığı veriyor. Peki bu İşkur projelerinden kimler nasıl faydalanabilir ? Soruların cevabı konularımızın ayrıntılarında.

İşsizleri kısa zamanda iş sahibi yapmak için İşkur İşbaşı Eğitim Programı altında farklı pek çok iş eğitimi sunmakta. İşkur’un sunmuş olduğu bu eğitimden yararlanmak için bazı şartların sizde bulunması gerekir.

İşkur İşbaşı Eğitim Programına Başvuru Şartları

√ İşkur’a kayıtlı olmak. Eğer İşkur’a kayıtlı değilseniz, size en yakın İşkur şubesine uğrayıp, kaydınızı yaptırabilirsiniz. Ya da web sitesine girip kaydınızı hemen yapabilirsiniz.

√ 15 yaşını tamamlamış olan herkes bu programa başvurabilir.

√ İşsiz olmak

√ Emekli olmamak

√ Programın başlama tarihinden önceki 3 aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak

√ Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olma

√ İşverenin eşi olmama, yada birincil veya ikincil dereceden kan kısmı olmamak

√ İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak

√ Bu şartları sağlayan eğitime devam etmelerine engel durumu bulunmayan öğrencilerde isterlerse bu eğitimlere başvurabilirler.

Yukarıda da belirtildiği üzere bu şartları taşıyan 15 yaş ve üzeri olanlar dilerse, bu işbaşı eğitim programlarından yararlanabilirler.

Başvuru şartları bu şekilde, şimdi de eğitimin ne kadar süreceği konusuna değinelim.

İşbaşı Eğitim Programın Süresi

Eğitim alacağınız programa göre süre değişmektedir. bilişim ve imalat sektörlerindeki iş yeri ve mesleklerinden oluşan bir programa katılacaksanız bunun süresi en fazla altı aydır. Bilişim ve imalat sektörünün dışında kalan diğer sektörlerde ise eğitim süresi en fazla üç ay olarak belirlenmektedir.

Geleceğin meslekleri arasında yer alan kodlama, oyun geliştirme uzmanı , siber güvenlik , bulut bilişim eğitimi alanlarında düzenlenecek olan işbaşı programlarına katılan 18 ile 29 yaş arasındaki gençler için uygulanacak işbaşı eğitim programların süresi ise, en fazla 9 ay olarak uygulanacaktır.

İşbaşı eğitim programları haftada 6 günü aşmamak şartıyla günde en az 5, en fazla ise 8 saat olacak şekilde hafta da 45 saati geçmeyecek şekilde planlanabilir.

İşkur’un gençler ve işsizlere yönelik İşbaşı Eğitim Programın başvuru şartları ve eğitim süresinde bu şekilde değindikten sonra sıra geldi, kurs başvurularını nereden nasıl yapacağımıza.

İşbaşı Eğitim Programı Başvuru Yeri Ve Zamanı

İlinizde bulunan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile hizmet merkezlerine istediğiniz zaman şahsen gidip başvuruda bulunabilir iş ve meslek danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Açılacak olan İşbaşı Eğitim Programlarını takip etmek içinde İşkur‘u takip edebilirsiniz.

İşin birde ekonomik boyutuna da değinip konumuzu sonlandıralım. Şu an için bu İşkur’un İşbaşı Eğitim Programından yararlanmayı hak kazanan kişiler günlük 75 TL harçlık alabiliyorlar. Tabi bu miktar da her an değişimde söz konusu oluğunu hatırlatmakta fayda var.