Dolar Yeni Haftaya Nasıl Başladı ?


Bugün günlerden 5 Mart 2018 Pazartesi. Bakalım yeni bir güne, yeni bir haftaya dolar nasıl başlamış. Ekonomi de son durum ne ?

Dolar Güne Nasıl Başladı ? İşte İlk rakamlar

Cuma gününü ( 3 Mart ) 3.8250 TL seviyesini gören dolar, günü 3.81 – 3. 82 TL aralığında kapattı. Dolar kuru yeni haftaya ve yeni güne yükselişini sürdürerek girdi. Günün ilk saatlerinde dolar kuruna baktığımızda cuma gününe benzer bir şekilde 3.81 ile başladığını görmekteyiz. Gün içerisinde ufak tefek değişimlerin olması söz konusu.

Dolar/ TL Yükselişte

Bazı ekonomik ve bir takım gelişmeler sonucunda alınan bilgilere göre dolar kurunda yükselişler beklenmekte. Dolar / TL yükselmesine ortam hazırlayan zemin arasında şunları sayabiliriz.

√ Endişe

ABD faizlerinin öngörülerden daha fazla yükseleceği endişesi doların yükselmesine neden olabiliyor. Bunun yanı sıra ABD’nin çelik gibi bazı ürünler için ithalat vergisinin getirilmesi durumunda küresel bir ticaret savaşının çıkabilme ihtimali ve düşüncesi endişelere neden olup, bunun da dolara yükselmesi olarak yansıması.

√ Bazı Gelişmeler

Bazı jeopolitik gelişmeler sonucunda dolar günü ve haftayı yükselişte kapatılması tahmin ediliyor.

Dolar Kurunda Son Durum

Şuan an itibariyle döviz kurunda son rakamlar neler onda hemen bir göz atalım. Şuan saatlerimiz 9: 00 gösterirken döviz kurundaki rakamlarım şu şekilde olduğunu görmekteyiz. Dolar Alış : 3.8104 Dolar Satış : 3.8133 den alıcı bulurken, Euro ‘da ise şu anki durum şu şekilde Euro Alış : 4.6937 Euro Satış : 4,6975 ‘den işlem görmektedir.

Enflasyonun Açıklanması Bekleniyor

Gözlerimizi tekrar yurt içi piyasalarına çevirdiğimizde saat 10.00 açıklanması beklenen enflasyon rakamların neler olacağını ve piyasayı nasıl etkileyeceği beklenmekte. Bizim beklentimiz TÜFE’nin aylık bazda %0,50 olarak gelmesi. Ekonomi haberlerini yakından takip edenler hatırlayacaklardır, geçen ay enflasyon oranı %1,02 olarak açıklanmıştı. Yıllık enflasyon tahminleri ise şu yönde. %10,35 ‘ten % 10,00 gerilenmesi bekleniyor.