Dolar Yeniden 4.10 TL’ye Yükseldi


En güncel ekonomi haberleri ile yeni bir güne başlıyoruz. Döviz piyasasını yakından takip edenler, bugün dolar güne nasıl başladı diyenler, dolar alış ve dolar satışı ne durumda diye merak edenler için dövizle ilgili son haberleri sıcağı sıcağına sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz.

Dolar Yükselişi Devam Ediyor !

İş hayatında dolar ile iş yapanlara bir iyi bir de kötü haberimiz var. Kötü haberimiz, dolar ile borçlananlar , iyi haberimiz ise, dolar alacağı olanlar için. Dolar bugüne yine yükselişle başladı. Bu haber bir tarafı oldukça mutlu ederken, bir tarafı oldukça mutsuz etti. Neredeyse, 4.30 TL ‘leri görmeye hazırlanan dolar kuru bir türlü düşüp de, sabit bir kurda kalmaya niyeti yok, gibi görünüyor bugünlerde.

Erken Seçim Haberleri Kısa Bir Süreliğine Doları Düşürmüştü

Kısa bir süre önce siyaset alanında erken seçim haberleri, doları bir nezbe de olsa düşmesine neden olsa da, bu düşüş fazla uzun sürmediğini görmekteyiz. Ekonomi haberlerini yakından takip edenler hatırlayacaklardır, geçen haftanın sonuna doğru erken seçim tarihi açıklanmıştı. Olası bir durum olmaz ise, 24 Haziran 2018 Pazar günü erken seçim için sandık başına gideceğiniz. Erken seçim tarihinin açıklanması ile birlikte, bu haber dolar piyasasına da yansıyarak, yükselişte olan dolar fiyatları, kısa bir süreliğine de olsa 4,00 TL ‘ye kadar bir düşüş söz konusu oldu.

Dolar 4.10 Yükseldi !

Siyaset alanındaki gelişmeler anı anına ekonomi dünyasına yansıdığı için dolar yeni haftaya ve bugüne yine yükselişle başladı. 4.20 TL zirvesinde olan dolar erken seçim haberi ile 4.00 TL ‘ye düşmüştü. Ama bu düşüş biraz öncede belirtiğimiz gibi uzun sürmedi. Hem iç siyasetteki gelişmeler, hem de dış siyasetteki gelişmeler, doların tekrar hareketlendirip, yükselmesine zemin hazırladı.

Doların şu an için yükselmesine neden olan dış etkenler arasında petrol fiyatlarında ani yükselişlerin büyük etkisi var. Bunun yanı sıra gelişmekte olan ülkelerin , para birimlerine yönelik yapılan aşırı satış baskısı da doların yükselmesine neden olan etkenler arasında sayabiliriz.

Dolar Düşer mi ?

Ekonomiyi yakından takip edenler iyi bilirler. Döviz kurlarında aşırı bir yükseliş ya da düşüş olduğunda piyasaya hemen müdahale edilir, ve kur belirli bir seviye çekilmesi sağlanır. Şu an için kısa bir süreliğine de olsa, doların yükselişi devam edecek gibi, görünüyor. Ama bu yükselişin uzun soluklu olacağı düşünülmüyor.

Döviz Kurunda Son Durum

24 Nisan 2018 Salı saat 08.17 itibarıyla döviz kurundaki son duruma baktığımızda karşımıza şöyle bir tablo çıkmakta.

Dolar Alış : Dolar 4,1007 TL ‘den alıcı buluyor.

Dolar Satışı ise ; şu an için 4,1027 TL seviyelerinde.

Euro alanındaki şu anki gelişmelere baktığımızda Euro ‘nun da bugün için yüksek bir seviye olduğunu görmekteyiz. Şuan itibarıyla Euro Alışı ; 5,0107 TL seviyeleri görürken, Euro Satışı ise ; 5,0138 TL olduğunu görmekteyiz.

Konunun sonuna gelirken önemli birkaç hatırlamada bulunmakta fayda var. Döviz alanındaki bu yükselişler aniden düşebileceğini unutmayın. Her an düşebilme olasılığını göz önüne alarak, öneminizi almanızı öneririz.

Güncel ekonomik haberlerini, döviz alanındaki değişimleri anında öğrenmek için sitemize abone olmayı unutmayın. Ayrıca bizi sosyal medyadan takip etmek isterseniz de, @finanskredileri nden ulaşabilirsiniz.