Döviz Kurlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?


Son zamanlarda merak edilen konular arasında yer alan en önemli konu döviz kurlarının hareketlerini etkileyen faktörlerdir. Özellikle dolar fiyatlarının dalgalanması ile birlikte yüksek çıkış ve iniş yaşaması ülkemizde de merak konusu olmuştur. Döviz kurlarını etkileyen faktörler arasında birçok önemli etmen yer alıyor. Bu tür faktörlerin hareketliliği ve etkinliği döviz kurlarını doğrudan etkiliyor. Ekonomi uzmanlarının da üzerinde durmuş olduğu bu konu hakkında özellikle yatırımcılar bir hayli soru yöneltiyor. Ancak döviz kurlarını belirleyen faktörler ile ilgili müdahale şansı çok azdır. Yatırımcıların grafik yorumlayabilme ve analiz yapabilme yeteneklerine sahip olması gerekir. Aksi takdirde döviz kurlarını etkileyen faktörler sizin de yatırımlarınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

 

 

 

 

 

DÖVİZ KURLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Döviz kurlarını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Ancak en etkili olan faktörleri sizler için bir araya getirdik. 5/24 yatırım imkanı bulduğumuz döviz piyasası birçok faktöre bağlı olarak yatırımcılara kazanç sağlar veya kayıp yaşatır. Bu tür faktörlere dikkat edilmediği takdirde kişilerin kayıp yaşaması muhtemeldir. Bu nedenle iyi bir strateji belirlenmelidir. Döviz kurlarını etkileyen faktörler ise şu şekildedir;

  • Arz ve Talep Faktörü; Arz ve talebin birbirine orantısında yaşanan değişiklikler malın fiyatını da doğrudan etkiler. Döviz kurlarını etkileyen en önemli faktör arz talep dengesidir. Arz faktörünün, talebi geçtiği noktalarda, ülke ekonomisinde döviz kurları aşağı yönlü hareket etmektedir. Talep faktörünün, arzı geçtiği noktalarda ise ülkede döviz kurları yukarı yönlü hareket etmektedir.
  • Faiz Oranları: Faiz arttırımına gitmek çoğu zaman döviz piyasasını etkiler. Dövizlerin faiz getirisi bulunmaktadır. Bu nedenle faizlerin cazip hale geldiği dönemlerde, dövizlere olan talep artmaktadır.
  • Enflasyon: Enflasyon döviz kurlarında artış yaşanmasına neden olur. Döviz kurunda yaşanan yükselişin, malların fiyatına da yansıması; bir ülkede fiyatlar genel düzeyinde de artışı beraberinde getirir.
  • Politik Gelişmeler: Ülkeler arasındaki politik gelişmeler ve siyasi ilişkiler döviz kurlarını doğrudan etkiler. Bu nedenle ekonomiye yön veren ülkelerin hamleleri kritik değerler taşır.
  • Sermaye Hareketleri: Özellikle son birkaç yıldır sermaye hareketlerinin döviz piyasasını doğrudan etkilediği gözlemlenmektedir. Az da olsa döviz kurlarında yaşanan değişimin sebebi olarak gösterilebilir.