Emeklilerin Bayram İkramiyesinin Miktarı ve Tarihi Belli Oldu


Emekli maaşlarında son dakika gelişmeler ! Kısa bir süre önce Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere emeklilere bayram ikramiyesinin verileceğinin müjdesini vermiştik. Emeklilerimizin biraz olsun yüzünü güldüren, ekonomi açıdan biraz olsun rahatlatacak olan bayram ikramiyelerinin ne zaman verileceği belli oldu.

Bayram İkramiyesi Miktarı ve Tarihi Belli Oldu

Emekli ve yakınları acaba emekli ikramiyelerini ne zaman almaya başlayabileceğiniz, bayram ikramiyesi ne kadar olacak, diye dört gözle bekliyorlar. Dört gözle beklenen bu haber yakın bir zamanda açıklandı. Biliyorsunuz ilk müjdeyi Başbakan Binali Yıldırım vermişti. Başbakanın bu haberinin ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu emeklilerin bayram ikramiyesi ile ilgili detayları paylaşmıştı.

Şimdi gelelim, emeklilerimizin ve yakınlarının dört gözle beklediği, akıllarındaki emekli ikramiyesi hangi tarihlerde alınacak ? Emekli ikramiyesi ne kadar olacak ? Sorularını yanıtlayalım.

Haziran Ayında Emekliler İkramiyesini Almaya Başlayacak

Yakın bir zamanda bir televizyon programına katılan Maliye Bakanı Naci Ağbal emekli ikramiyesi konusu ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Ramazan Bayramı ikramiyelerini emeklilerimiz büyük bir ihtimal Haziran Ayının başlarında almaya başlayacaklar. Ne kadar ikramiye alacaklar diye soracak olursanız, 1000 lira bayram ikramiyesi alabilecekler.

Maliye Bakanı bu konu ile ilgi açıklamalarında şu ayrıntılara da yer verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu emekliler için Ramazan ve Kurban Bayramında olmak üzere toplamda 2000 lira ikramiye alacaklarını hatırlattı. Bu önemli hatırlamayı yaptıktan sonra ikramiye alacaklarıyla ilgili bilgiler verdi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal , Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ‘nun yapmış olduğu yazılı açıklamayı dikkatte alarak bakanlık olarak ülkemizin adına değer üretenlerin destekçisi olmaya devam edeceklerini belirtti.

√ Gazilerin

√ Şehit ve gazi yakınlarının

√ Terör mağdurlarının

√ Emekli sandığı emeklilerin

√ Sporcuların

√ SSK

√ Bağ-Kur

√ Girişimci gençlerin

√ Genel sağlık kapsamında yer alan vatandaşların yanında olduklarının altını çizerek çalışma hayatında emeği geçenlere bu yapılan yeni düzenlemenin hayırlı olmasını diledi.

Bu düzenleme kapsamında emeklilerimiz Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında olmak üzere bin lira ikramiye ödeyeceklerini hatırlatarak ikramiye ödemelerinin nasıl yapacakları konusunda bilgi verdi.

Bayram ikramiyesi ödemesi yapılırken dosya bazı dikkatte alınarak emeklilerin kendisine 1000 lira ödenecek.

Ölüm aylığı alan hak sahipleri ise , aylık hisseleri oranında ödeme yapılacağını bildirdi.

İş kazası , meslek hastalıklarından dolayı , gelir alan kişilere ise, iş görememezlik derecesine göre ödeme yapılacağını belirtti.

Şu an için emekli bayram ikramiyesinde geniş bir toplu kesimin yararlanacağını vurgulayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, bu ikramiyeden yararlanacakları şu şekilde sıraladı.

√ Sosyal Güvenlik Kurumu’nda aylık alan SSK

√ Bağ – Kur

√ Emekli Sandığı Emeklileri

√ Şehit Yakını ve Gaziler

√ Vazife ve Harp Malullüğü Aylığı alan er -erbaşlar

√ Geçici Köy Koruyucuları

√ Şeref Aylığı Sahipleri

√ Şampiyon Sporcular

√ İstiklal Savaşı, Kıbrıs ve Kore Gazileri

√ Terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller ile bunlardan dolayı hayatını kaybedenlerin hak sahipleri, bu emekli bayram ikramiyelerinden yararlanabilecekler.

Bunların dışında emekli olduktan sonra ticari faaliyette bulunması sebebiyle 2016 ‘dan önce haklarını sosyal güvenlik destek prim borcu tahakkuk etmiş emeklilerin sosyal güvenlik prim borçlarını terkin edileceğini de belirtti. Bu durumda 31 Mayıs 2018 tarihinden önce Bağ – Kur sigortalıların prim borçları ve bu primlere ilişkin hizmet sürelerinin talep etmeleri durumunda dondurulacak ve bu sürelere ilişkin prim borçları takibi yapılmayacaktır.

Bu dondurma olayında gerek sigortalılar gerekse hak sahipleri dondurulan hizmet sürelerini diledikleri zaman canlandırabilecekler.

Konumuzu bitirirken kısa bir özet yapacak olursak ; emekliler ilk ikramiyelerini Haziran başlarında almaya başlayacaklar.