Emtia Nedir? Emtia Çeşitleri Nelerdir?


Yatırımcıların yöneldiği farklı bir alan olan emtia piyasası geniş bir sektörü içerisine almaktadır. Her geçen gün yatırım alanlarında yaşanan gelişimler yatırımcıları doğrudan etkileyen etmenlerin başında gelmektedir. Emtia piyasası da bu hacmin içerisinde yer alır. Önemli bir yatırım alanı olan emtia piyasası yatırımcıların uzun vadede yüksek oranda kazanç elde etmesini sağlamaktadır. Emtia piyasasından kâr elde etmek için yatırımcıların belirli bir süre beklemesi ve uzun vadeli yatırım seçeneği olarak bu alana yönelmesi gerekir. Aksi takdirde kısa vadede kazanç elde edilmesi mümkün değildir. Yatırımcılar bu konuda sabırlı olmalı ve yöneleceği alan ile ilgili olarak detaylı analiz yapmalıdır. Yatırım araçlarının birçoğunda analiz yeteneğini kullanmak önemlidir.

 

 

 

 

EMTİA ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Her yatırım aracında çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Emtia piyasasında da çeşitli alt grup yatırım seçenekleri yer almaktadır. Emtia çeşitleri arasında yer alan değerli madenler, sanayi metaller, tarımsal emtialar, enerji emtiaları ve diğer emtialar bulunur. Diğer emtiaların içerisinde ise gıda maddeleri, kimyasallar, ormancılık ürünleri gibi daha birçok alt gruba ayrılmaktadır. Bu gruplarda yer alan emtialar, bölgesel özelliklere göre de değişiklik göstermektedir. Çukurova nasıl pamuk emtiası konusunda zenginse ve bölgede bir pamuk borsası bulunuyorsa; benzer durumlara göre ticaret borsaları kurulmaktadır. Bu tür alanlara yatırım yapmakta mümkündür. Emtia piyasasında yatırımcı olmak için var olan alt grupları da incelemeniz önemli bir seçenektir.

 

 

 

 

EMTİA PİYASASI HAKKINDA

Ülkemizde faaliyet gösteren emtia piyasası Borsa İstanbul ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği’ne bağlı olarak faaliyet gösterir. Borsa İstanbul ve TOBB bünyesinde varlığını sürdüren bu geniş yatırım alanı ciddi oranda yatırımcı kitlesine sahiptir. Geniş bir yatırım havuzu sunan emtia piyasasının uzun vadeli yatırımlar için ideal seçenek olduğu ifade ediliyor. Eğer siz de uzun dönemde olumlu bir geri dönüş bekliyorsanız ve paranızı arttırmak istiyorsanız emtia piyasasına giriş yapabilirsiniz. Var olan tüm alt gruplar dahil birçok yatırım alanı sunulan piyasada kendinize göre bir yatırım aracı bulmanız mümkündür. Tüm bu seçenekleri değerlendirerek içerisinden en mantıklı olanı kullanabilir ve kısa sürede yatırım yapabilirsiniz.