En Uygun Kredi Nasıl Bulunur, Nasıl Hesaplanır ve Alınır?


Merhaba sevgili okurlarımız. Bildiğiniz gibi hem özel bankalar, hem devlet bankaları müşterileri için birbirinden farklı kredi sunmaktadır. Bu sunulan kredilere baktığımızda kimisinin limiti oldukça iyi, kimin vadesi oldukça uygun, kiminin ise faiz oranları bizim için ya oldukça yüksek, ya da oldukça uygun.

Peki, biz bu kadar kredi arasında kendimiz için en uygun krediyi nasıl seçeceğiz ? İşte bugün bu sorunun yanıttı sizlere vermeye çalışacağız.

Sizlerinde çok iyi bildiği gibi, bizim de konunun başında belirtiğimiz gibi ihtiyaçlarımızı karşılamak için bankaların sunmuş olduğu birçok kredi var. Bu krediler arasında bizim için en iyi krediyi bulmak gerek. Peki, bunun için ne yapmak gerek.

En Uygun Kredi İçin Yapılması Gerekenler

İster, ihtiyaç kredisi olsun, ister konut kredisi olsun, ister taşıt kredisi olsun, isterse de borç transferi kredisi olsun, tabiri caiz ise hemen kredilerin üzerine atlamak gerekir. İyi bir araştırma ve karşılaştırma yapıldıktan sonra hem vade olarak, hem ödeme koşullu olarak, hem de limit olarak bize en uygunu seçip, hesabımızı kitabımızı yapıp, istediğimiz krediye o şekilde başvuru yapmalıyız.

Bankaların sunmuş olduğu birbirinden avantajlı gibi görülen kredilere başvurmadan önce kendimize şunları söylemeliyiz.

⇒ Ne kadar bir krediye ihtiyacım var ?

⇒ Alacağım krediyi geri ödemek için düşündüğüm vade nedir ?

⇒ Vadesi, faizi ve kredisi benim için uygun olan bankaları karşılaştırmalıyım.

⇒ Bankalar arası tercih yaparken kredi notuna göre tercih yapmakta fayda var.

⇒ İndirimli teklifleri araştırmakta fayda var.

Bu nokta da önemli bir hatırlatma yapmakta fayda görüyoruz. Genelde kredi çekmeyi düşündüğümüzde, bizim için düşük faiz kredisi hangisi ise onun bizim için iyi olduğunu düşünüp, diğer kriterleri göz ardı edip, sırf faizi düşük diye o krediyi tercih ediyoruz. Bunu unutmayın ki ; her zaman için düşük faiz , en iyi kredi anlamına gelmez ! Bu konu da bizim sizlere tavsiyemiz vadesine göre değişen faiz oranları karşılaştırın. Bunun dışında aynı kredi tutarı ve aynı vade için bankaların uygulamış olduğu sigorta ücreti, tahsis ücreti, diğer masraflar gibi kriterleri de göz önüne alıp, kredileri karşılaştırmak sizler açısından daha iyi olacaktır.

Kredi Hesaplaması

En güncel kredi hesaplamanın kısa yolu bankaların web sitesine girip, istediğiniz krediyi tıklayıp, otomatik olarak hesaplatmaktır. Diyelim ki, ihtiyaç kredisine ihtiyacınız var. Öncelikle aklınızdaki birkaç bankanın hem web sitesine giriş yapın. Giriş yaptıktan sonra ihtiyaç kredisi bölümüne girin. İstediğiniz kredi tutarını ve vadeyi girip, hesapla butona basarak, kredinizi kısa yoldan hesaplayabilirsiniz. Bu hesaplama sırasında bankaların uygulayacağı faiz oranlarını görmüş olursunuz.

En Uygun Kredi Veren Bankalar

Şimdi bugün için en uygun ihtiyaç kredisi veren bankalardan birkaçına bakalım.

Şuan için bir ihtiyaç kredisine ihtiyacınız var ise, bugün için en uygun ihtiyaç kredisi teklifinin QNB Finansbank’ın verdiğini söyleyebiliriz. QNB Finansbank 10.000 TL ihtiyaç kredisi için 48 ay vade , % 1,33 faiz oranın uygulandığını görmekteyiz.

Diğer bir banka ise Burgan Bank‘ın Burgan Bank 10.000 TL tutarı için 48 vade , % 1,45 faiz oranı uygulamaktadır.

Son bir banka olarak da İş Bankasına bakalım. İş Bankası de 10.000 TL tutarında ihtiyaç kredisi için 48 ay vade sunarken, faiz oranı olarak da % 1,54 faiz oranı uygulamaktadır.

Konuyu bitirmeden önce tekrar önemli bir hatırlatma da bulunmakta fayda var. Yukarıda verdiğimiz en uygun kredi hesaplamaları şuan için geçerlidir. Kredi tutarında, vade de ve faiz oranlarında değişiklik yapma hakkının bankalarda olduğunu unutmayın.

Bir daha ki konumuzda günün en uygun ihtiyaç kredilerine karşılaştıracağız. Bizi takip etmeye devam edin. 🙂