Eşimin Kredi Notu Kredi Çekmemi Engeller mi?


Son zamanlarda kredi çekmeyi düşünen kişilerin aklında eşlerinin kredi notları yer alıyor ? ” Acaba eşimi kredi notu, benim kredi çekmemi engeller mi ? ” , diye düşünenlerin sayısı gün geçtikçe artmaya başladı. Eşinizin kredi notu ya da evdeki diğer kişilerin kredi notu sizin kredi çekmeniz de ne kadar etkili olacağına, gelin birlikte bu yazımızda bir göz atalım.

Öncelikle konunun tam ayrıntısına girmeden önce , bir ön bilgi olarak şunu sizlerle paylaşalım. Çekeceğiniz kredinin türüne ve miktarına göre eşiniz kredi notu kimi durumlarda dolaylı da olsa kredi çekmenize yansımaktadır. Tabi, krediyi hangi finansal kurumdan çekeceğinize göre de değişiklik arz edeceğini unutmayın.

Bu konuyla ilgi genelde şu soru çok sorulmakta  ; ” eğer eşim yasal takipte ise, ben kredi çekebilir miyim ? ”  Bu soru ışında konumuzu ayrıntılandırmaya başlayalım.

Eşim , Yasal Takipte , Kredi Çekebilir miyim ?

Bu soruya hem ” evet ” hem de ” hayır ” yanıtını verebiliriz. Bunun nedenini soracak olursanız, bazı bankalar kredi başvurusunda bulunan kişinin eşinin kredi notu inceleyip, ona göre kredi onaylayıp, onaylamayacağına karar verirken, bazı bankalar ise, eşin kredi notu değilde, krediye başvuran kişinin kredi notu baz almaktadır. Yani kredi başvurusunda bulduğunuz bankaya göre bu durum değişmektedir.

Tabi şu önemli ayrıntıyı da unutmamak gerekir. Eşi yasal takipte olan kişinin kredi kullanması oldukça zordur. Bazı finansal kurumlar eşi yasal takipte bulunan kişilere küçük miktarda da olsa, kredi verebiliyorlar. Diyelim ki, küçük bir miktarda ihtiyaç kredisine ihtiyacınız var ise, bu durumda kredi çekme durumunuz var. Ama bir taşıt kredisi ya da konut kredisi çekmeniz zor. Bu nokta küçük bir açık kapı da bulunmaktadır. Dediğimiz gibi kredi çekeceğiniz finansal kuruma göre olay değişebilmektedir.

Kredi çekme ile ilgili akıllardaki diğer bir soru ise, düşük kredi notudur.

Eşimin Kredi Notu Düşük , Kredi Kullanmama Engel Olur mu ? 

Bu sorunun cevabına geçmeden önce küçük bir önemli hatırlatmada bulunalım. Biliyorsunuz kredi notu düşük olanların, kredi notu yüksek olanlara göre kredi çekmeleri biraz daha sıkıntılı olabiliyor. Özelikle riskli grup içerisinde yer alan ve kredi notu sıfır olan kredi çekmeleri oldukça düşüktür. Bu arada küçük bir parantez açalım. Kredi notu sıfırla ilgili aklınızdaki sorular için BURAYA tıklayarak , makalemize göz atabilirsiniz.

Bu hatırlamaları da yaptıktan sonra gelelim, sorumuzun cevabına. Bu noktada aktif yasal takipte olan ile kredi notu düşük olan kişiler arasında kredi verecek olan bankaların değerlendirmeleri oldukça farklıdır. Kredi veren kurumlar değerlendirme yaparken, eşleri aktif yasal takipte olan kredi talebinde bulunan kişileri riskli grup içerisinde gördükleri için pek kredi vermezler. Eşinin kredi notu düşük olan kişilere ise biraz daha esnek davranıp, kredi başvuran kişinin gelirini göz önüne alarak küçük meblağlarda kredi çekmelerini onaylayabilliyorlar.

Peki , kredi notu düşük olanların, kredi notu yükseltme şansları yok mu, diye şuan için aklınızdan geçirebilirsiniz. Kredi notunu yükseltmenin yolları tabi var.

Kredi Notunu Yükseltmenin Yolları

√ Yasal Takibi Kapatmalısınız

Yasal takip devam ettiği sürece kredi notunuzu yükseltemeyeceğiniz gibi, riskli kredi notu grubu içerisinde yer aldığınızdan dolayı da kredi çekmeniz imkansız hale gelecektir.

√ Bankalarla İlişkilerinizi Düzeltin

İlk adım olarak yasal takibi kapattıktan sonra, ikinci adım olarak bankalar ile aranızı en kısa sürede düzeltmeye bakın. Kredi notunuzu düzeltmek için ilk etapta  düşük limitlerde banka ürünlerini kullanmaya başlayın. Ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapın. ( Dilerseniz kredi notunu yükseltme ile ilgi daha fazla bilgi için ”  Kredi Notunuzu Yükseltmenin Yolları ” konumuza göz atabilirsiniz.