Forbes Zenginler Listesi 2018


Forbes, en zengin 100 Türk listesini açıkladı !

İki haftada bir yayınlanan bir iş dergisi olan Forbes birkaç gün önce 2018 zenginler listesini açıkladı. Finans krediler ekibi olarak bu listede yer alan en zengin Türklerin kimler olduğunu baktık. Ülkemizin en zenginlerini öğrenmeden önce bu dergi Forbes Dergisi hakkında kısaca bir bilgi verelim.

Başta da belirtiğimiz gibi Forbes, iş ve ekonomi dünyasında olan gelişmeleri aktaran iki haftada bir yayınlan bir iş dergisidir. İskoçya ‘dan Amerika’ya 1917 yılında göç eden Bertie Charles Forbes kurulan bir dergidir. Dünya iş dünyasının nabzını tutan bu dergi kısa bir süre önce en zengin 100 Türk‘ü açıkladı. Bakalım listede kimlerin isimleri yer alıyor.

Türkiye’nin En Zengin İsimleri

En zengin 100 Türk’ün sıralanmış olduğu ” Forbes 100 ” bu senenin zenginleri olarak listesine şu isimlere yer vermiş. Hemen kısa kısa listede kimlerin yer aldığına bakalım.

Yıldız Holding – Murat Ülker

Forbes dergisinin araştırmalarına göre Yıldız Holding geçen yıla göre servetini 1.1 milyar lira artırmış.

Rönesans Holding – Erman Ilıcak 

İstikrarlı bir şekilde yükselişini yükselten Rönesans Holding’in patronu olan Erman Ilıcak servetini 4 milyar dolara çıkarmış.

Fiba Holding – Hüsnü Özyeğin

Girişimci özellikleriyle ön planda olan Fiba Holding Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı aynı zaman Özyeğin Üniversitesi Mutevelli Heyeti Başkanı olan Hüsnü Özyeğin 2 milyar 900 milyar dolar serveti ile en zengin Türkler listesinde yerini almakta.

Samumed – Osman Kibar

ABD’deki biyoteknoloji şirketi Samumed kurucunun bir Türk olduğunu biliyor muydunuz ? Samumed kurucu Osman Kibar, geçen sene listeye doğrudan milyarder olarak giriş yapmıştır. Şu an için serveti 2.8 milyar dolar.

İpek Kıraç – En Genç Kadın Milyarder

Listeye hızlı bir şekilde göz atmaya devam ederken karşımıza genç yaşta zengin olan kişiler arasında yer alan bir bayanı görmekteyiz. En genç kadın milyarder olarak karşımıza Koç ailesinden biri olan Suna Kıraç ‘ın kızı İpek Kıraç çıkıyor.

Erdem Timur – En Genç Erkek Milyarder

Peki en genç ve zengin erkek kim diye baktığımızda karşımıza bu sefer Nef ile yazdığı başarılı hikayeler ile tanınan Erdem Timur ile karşılaşıyoruz. Yaratmış olduğu Foldhome ve Foldoffice konseptleri ile sektöre birçok ilkleri kazandıran Erdem Timur en genç erkek milyarder olarak listede yerini almakta.