Girişimci Kobi’lere Nefes Kredisi


KOBİ’lere rahat bir nefes aldıracak olan Nefes Kredisi Başvuruları Başladı ! Nefes Kredisi Nedir ? Nefes Kredisine Kimler Başvurabilir ? Nefes Kredisi Veren Bankalar Hangileridir ? TOBB Nefes Kredisi Nedir ?

Merhaba sevgili okurlarımız. Ekonomi alanındaki son gelişmeleri sizlere sıcağı sıcağına aktarmaya devam ediyoruz. Bugün KOBİ’lerin yüzünü güldürecek aynı zamanda onlara rahat bir nefes aldıracak olan Nefes Kredisinden bahsedeceğiz. Öncelikle Nefes Kredisinin ne olduğunu tanımlayarak, konumuza ilk adımı atalım.

İlk defa geçen sene Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde bazı anlaşmalı bankalar ile başlatılan Nefes Kredisi, bu yılda devam ediyor. Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelere ( KOBİ ) yönelik olan bu kredi sayesinde amaç KOBİ’lere ekonomik açıdan rahat bir nefes aldırıp, işlerini büyütmelerine yardımcı olmak. Geçen yıl başlatılan bu projeden yaklaşık 20 bine yakın KOBİ yararlanmıştı. Bu yıl ise hedef en az 50 bin işletmeciye ulaşılmak isteniyor.

Nefes Kredisi Nedir ?

Sevgili okurlarımız ; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ( TOBB ) ile bazı bankalar ile yapılan işbirliği ile hayata geçirilen KOBİ’lere yönelik bir kredi projesidir. Bu proje sayesinde aylık % 0,99 faiz / kar payı , 18 ay vade ile 6 ayı geri ödemesiz olacak şekilde 200 Bin liraya kadar KOBİ’lere kredi kullanma hakkı sunulan bir kredi türüdür.

Kısaca bu şekilde krediyi tanımlayabiliriz.  Şimdide kredinin başvuru şartlarına bir göz atalım.

Nefes Kredisine Kimler Başvurabilir ?

√ Öncelikle bu krediye başvuru yapabilmeniz için KOBİ olmanız gerekir.

√ İkinci şart olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı odalardan birine üyeliğinizin bulunması gerekir.

√ Nefes kredisinden yararlanmanız için krediye başvuru tarihi itibarıyla en az 1 yıldır faaliyet gösteriyor, olmanız gerekiyor.

√ Bu krediden yararlanmak için öncelikle oda merkezi ya da temsilciliklerinden ” TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir ” ibareli olacak şekilde ” Faaliyet Belgesini ” almanız gerekecektir.

√ Gerekli belgeleri hazırladıktan sonra Nefes Kredisi için TOBB’nin anlaşmış olduğu bankalardan birine ( Deniz Bank – Kredi Garanti Fonu – Halkbank – Ziraat Bankası ) başvuruda bulunabilirsiniz.

√ Nefes kredisi için aranan kriterlere uygun bulunup, başvurunuz kabul edildiği andan itibaren kredinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

√ KOBİ’lerin dışında ; eczaneler , döviz büroları , yeminli mali müşavir , tarım kredi ile esnaf sanatkarlar kredi kefalet kooperatifleri , emlakçılar , mali müşavirler , factoring şirketleri faaliyet gösterenlerde bu krediye başvurabilirler.

Nefes Kredisi şartları da bu şekilde. Bu arada bu noktada bir dipnot düşelim. Şu an için bankalar 51 TL’nin üzerinde masraf almayacaklardır.

Nefes Kredisi Başvurular Ne zaman Başlıyor ?

2 Nisan 2018 itibarıyla Nefes Kredilerine başvurular başlamıştır. Eğer sizlere bu krediden yararlanmak istiyorsanız, en kısa sürede TOBB bağlı oda ve borsalardan bir an önce faaliyet belgesi alıp, bu krediyi veren bankaların şubelerine uğrayıp, bir an önce kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Nefes kredisi sayesinde dilerseniz , mali borcunuz varsa, maliye borcunuzu ödeyebilirsiniz. Ya da işlerinizi biraz daha büyütmek açısında işinizi daha iyi yapmanıza yardımcı olacak yeni bir teçhizat ve makine alabilirsiniz. Kısacası yeni bir mal alımında, kendinizi büyütmeniz açısından, piyasada sıcak para akışında ve finansal yönden biraz olsun, rahatlamak açısından bu kredi oldukça işinize yarayacaktır.

Bu krediden yararlanmak için bir an önce gerekli belgeleri hazırlayıp, ilgi banka şubelerine başvuru yapmanızı öneririz.

Bu konumuzu burada noktalarken, bir daha ki konumuzda Nefes Kredisi Veren Bankaları ve bu bankaların bu kredi için şartlarını sizlerle paylaşacağız. Takipte kalmayı unutmayın !