Havale Nasıl Yapılır?


Havale, alıcı ve göndericinin farklı olduğu fakat bankalarının aynı olduğu kişilerin hesaplarına yapılan Türk Lirası para gönderimi işlemidir. Kısaca A bankasından yine A bankasına para gönderiliyorsa bu işleme havale denilir. Bir örnekle açıklamak gerekirse; Ali Bey’in Ziraat Bankası hesabından, Sami Bey’in Ziraat Bankası hesabına (aynı iki banka) Türk Lirası para gönderim işlemi havale olarak adlandırılır. Burada bankaların şubelerinin aynı olması gerekmiyor, farklı şubeler olabilir (Örn: Ziraat Bankası – Yeniköy Şubesi ve Ziraat Bankası – Sefaköy Şubesi).

Havale Ne Zaman Yapılabilir?

Havale işlemi tatil günleri de dâhil olmak üzere 7 gün 24 saat yapılabilir. Saniyeler içerisinde hesaba para transferi gerçekleşir.

Havale İşlemi Ücretlimidir?

Bankaların havale işlemi için uyguladıkları tarife farklılık gösterse de genellikle banka şubelerinden yapılan havale işlemi ücreti internet üzerinden yapılan havale işlemi ücretine göre fazladır. Fakat aynı bankadan aynı bankaya para gönderimi yapıldığı için, havale işleminden ücret almayan bankalar da mevcuttur.

Havale İşlemi İçin Hangi Bilgiler Gereklidir?

Havale işlemi için, alıcının adı, soyadı, IBAN numarası gereklidir. Eğer para hesap numarasına gönderilecekse yine alıcının adı, soyadı, hesap numarası, banka şube kodu gereklidir.

Havale İşlemi Nerelerden Yapılabilir?

Havale işlemini internet ve telefon bankacılığından, bankanızın ATM’lerinden ve mobil uygulamalardan kolayca yapabilirsiniz. Bu yöntemlerden maliyet olarak en uygunu ve de hız olarak en hızlısı internetten havale işlemidir.

Havale İşlemi Nasıl Yapılır?

Havale işlemi yapabilmek için öncelikle hem alıcının hem de sizin hesaplarınızın aynı bankada bulunması gerekmektedir. Havale işlemi yapabilmek için; mobil uygulama, telefon bankacılığı ve ATM’lerde karşınıza çıkan opsiyonlardan para transferi, para gönderme, para aktarmayı seçebilirsiniz. Daha sonra IBAN ile ödeme yapacaksanız IBAN seçeneğini, hesap numarası ile ödeme yapacaksanız hesap numarası seçeneğini seçerek istenilen bilgileri girmelisiniz. İşlemi onayladıktan sonra saniyeler içerisinde para transferiniz gerçekleşmiş olur.