Hibe Kredisi nedir? Kimler Alabilir?


Hibe kredi nedir ? Hibe kredisine kimler başvurabilir ? Hibe kredileri geri ödenir mi ? Sevgili arkadaşlar hibe nedir ve hibe kredisi hakkında aklınıza takılan tüm soruların cevabını bu konumuzda bulabilirsiniz. Şimdi adım adım bu kredinin ne olduğu, bu krediyi kimler kimlere veriyor, krediyi alma şartları nelerdir bir bakalım.

Öncelikle hibenin ne olduğunu kısaca bir hatırlayalım. Hibe ; herhangi bir kurum ya da kuruluş bazı nakitte ihtiyacı olan kişilere geri ödemesi ve masrafı olmayan bir kredidir. Tanımı biraz daha açacak olursak ; hibe kredilerini genelde Devlet Kamu ve Kuruluşları tarafından ( KOSGEB gibi ) belirli bir iş yapacak girişimciler ya da belirli bir ihtiyacı gidermek adına ödenmekte olan destektir.

Hibe kredisi nedir ? Sorusuna gelecek olursak, onu da şu şekilde açıklayabiliriz. Hibe kredisi genelde belirli bir projeye destek amaçlı belirli bir gruba ödenen kredidir.

Hibe kredisi kimler alabilir ? Hibe kredisine başvuru şartları nelerdir ?

Eğer iş hayatına giriş yapmayı düşünüyorsanız, ya da küçük işletmenizi biraz daha büyütmek için krediye ihtiyacınız var ise bir devlet kurumu olan KOSGEB’e başvurabilirsiniz. Kimlere, ne kadar kredi verdiklerini, hangi şartlarda bu krediyi alabileceğiniz konusunda bilgi için dilerseniz siz en yakın KOSGEB müdürlüğüne ya da şubesine uğrayabilirsiniz. Ya da dilerseniz KOSGEB ‘nin kendi web sitesini takip edip, güncel bilgileri takip edebilirsiniz. Bu arada şu hatırlatmayı da yapalım. Bazı başvurular İnternet üzerinden olabileceği gibi, bazı başvurular için bizzat başvurmanız gereke bilir.

Hibe kredisi en çok hangi sektöre veriliyor, diye baktığımızda karşımıza üreticiye, köylüye ve çiftçiye destek amaçlı verildiğini görmekteyiz. Yine iş hayatına küçük çapta başlamak isteyen hanımlara destek olmak amacıyla bu kredinin verildiğini görmekteyiz.

Son olarak da Hibe Kredisi Veren Kurumlar ve Kuruluşlara bir bakalım.

√ Ticari ve  Sanayi Odaları ve Bağlı Kuruluşlar

√ Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlar

√ Kalkınma Ajansları

√ Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurulu

√ Kooparatifler

√ Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme İdaresi Başkanlığı

√ Diğer Kurum ve Özel Kuruluşlar

√ Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu