İhtiyaç Kredisi Nedir ? Kimler Başvurabilir ?


Merhaba sevgili okurlarımız. Bu konumuzda ihtiyaç kredisi enine boyuna ele alıyoruz. İhtiyaç kredisi ile ilgili aklınızdaki ihtiyaç kredisi nedir , ihtiyaç kredisine kimler başvurabilir, 2018 bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları, ihtiyaç kredisi için gerekli belgeler, bu ve buna benzer sorulara bu konumuzda cevap bulabilirsiniz.

Hazırsanız, ihtiyaç kredisi ile ilgili konumuza an itibarıyla başlıyoruz. İlk adım olarak ihtiyaç kredisini tanımlayarak, konumuza giriş yapalım.

İhtiyaç Kredisi ; bazı maddi ihtiyaçlarımızı karşılamak için kısa vadeli ve düşük tutarlarda kullanabileceğimiz nakit bir kredi türüdür. Tanımı biraz daha açacak olursak, küçük çapta bir nakit sıkıntısı çektiğimizde, çevremizdeki kişilerden gerekli miktarda para bulamadığımız zaman, nakit ihtiyacımızı gidermek açısından bankaların sunmuş oldukları ihtiyaç kredilerine başvururuz.

İhtiyaç Kredisini Hangi Durumlarda Başvurmalıyız ?

Her maddi sıkıntıya düştüğümüzde hemen bankaların ihtiyaç kredisine başvurmalı mıyız, diye bir soru yönetsem sizlere cevabınız ne olurdu ? Sanırım büyük bir çoğunluk bizimle aynı fikirde olur, her maddi sıkıntıda banka kredisine başvurulmaması gerekir, derdi. Peki, hangi durumlarda ihtiyaç kredisine başvurmalıyız, diye siz bize bir soru sorsanız, sizlere şu durumlarda kredi başvurusunda bulunmanızı öneririz.

⇒ Mümkün oldukça minimum düzeyde yani küçük düşük kredi ihtiyaçlarınızda

⇒ Eğer sıfır bir araba ya da ikinci bir el araba almayı düşündüğünüzde

⇒ Kendinizin ya da çocuğunuzun eğitimi için

⇒ Nakit sıkıntısında olup da çevrenizdekilerden yardım alamadığınız durumlarda

⇒ Sağlık açısından bir problem yaşadığınızda hastalığınızın tedavi süreci için

⇒ Bazı özel günlerde mesela bayramlarda

İhtiyaç kredilerine başvurmanızı öneririz. Tabi, siz kendi durumunuzu göz önüne alarak, istediğiniz durumda ve zamanda kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Diyelim ki, ihtiyaç kredisine başvurmaya karar verdiniz. Hemen önünüze ilk çıkan bankaya gidip de kredi başvurusunda bulunmayın. Birkaç bankanın verdiği kredi tutarını, bu kredi tutarı için bankaların uyguladığı faiz oranları, vadesi ve diğer kriterleri karşılaştırdıktan sonra kredi başvurusunda bulunmanızı öneririz.

İhtiyaç Kredisi Vade Oranları

Her banka kredi tutarına göre farklı vade oranları uygulamaktadır. Banka ihtiyaç kredisi vade oranlarına baktığımızda genelde minimum 6 ay maksimum 36 ay olduğunu söyleyebiliriz. Çekeceğiniz kredi tutarına , kredi notuna ve bankaların ön gördüğü kritere göre vade de değişiklik söz konusu olmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Her banka duruma göre farklı faiz oranları uygulamaktadır. Bir bankanın faiz oranı sizin için oldukça yüksek gelirken, diğer bir bankanın faiz oranı oldukça cazip gelebilir. Bu nedenle faiz oranları ve geri ödeme koşullarını iyice araştırmanızı tavsiye ederiz. Bu arada ihtiyaç kredisi faiz oranları için yakın bir zaman diliminde yayınlamış olduğumuz  ” En Uygun İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları 2018 ” ve ” Tüm Bankaların İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları 2018 ” başlıklı konularımıza göz atabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi İçin İstenen Belgeler

Kredi için birkaç bankanın faiz oranları , vadesini ve diğer kriterlerini karşılaştırdınız ve kendiniz için en uygun bankayı buldunuz. Şimdi krediye başvurmadan önce bazı belgeleri yanınızda bulundurmak hem zaman açısından, hem de başvuru sürecinizi başlatmanız açısından iyi olur. Bu belgeler nelerdir, diye sorarsanız, hemen gerekli bir kaç belgeyi söyleyelim.

⇒ Kimlik Belgenizin aslı ve fotokopisi ( Nüfus cüzdanı yerine sürücü belgesi ya da pasaportta olabilir )

⇒ Adresi teyit ettirmek adına krediye başvuracak kişiye ait son 3 aya ait bir fatura ( su – elektrik – telefon – doğalgaz faturalarından herhangi biri )

⇒ Maaş Bordosu ya da Gelir Beyanı

⇒ Eğer emekli iseniz maaş cüzdanınız

⇒ Tapu kira gelirini ya da kira kontratını belirten bir belgeyi yanınızda bulundurmanızda fayda var.

Bu belgelerin dışında banka ön gördüğü takdir de sizden başka belgelerde isteyebilir.