Kaç Yaşına Kadar Kredi Çekilebilir ?


Kredi Yaş Sınırı Kaç ? Kaç Yaşına Kadar Kredi Çekilebilir ? Herkes Kredi Çekebilir mi ?

Merhaba sevgili arkadaşlar. Bu yazımızda kredi çekmede yaş sınırının olup olmadığı, eğer yaş sınırı varsa bu yaş sınırının aralığın ne olduğu konusunun üzerinde duracağız. Hazırsanız yeni yazımıza an itibariyle başlamış durumdayız.

Banka kredileri ekonomik hayatımıza girdiği günden bu yana doğumumuzdan ölümümüze kadar hayatımızın farklı dönemlerinde banka kredileri kullanmışızdır. Şöyle bir hayatınızın filminden şeritler göz önünüze getirin. Hangi durumlarda kredilere başvurmuşuz. Hemen film şeridin de yer alan kredilerden birkaç örnek biz size verelim.

Diyelim ki hayatımıza yeni birey katılacak. Onun doğumu için hastane masraflarını karşılamak, evdeki odasını düzenlemek, bazı ihtiyaçlarını karşılamak adına bankaların sunmuş olduğu ihtiyaç kredilerinden yararlanırız. Bir an kira ödemekten kurtulup kendimize ait bir evimizin olması için konut kredisinden yararlanırız. İşe geç kalmamak için, kimi zaman ailemizle birlikte hafta sonu tatili için kısa mesafeler, kimi zamanda sömestr ya da yaz tatilde uzak mesafeler gitmek için ayağımızı yerden kesecek bir araba almak için yine soluğu bankada alıp taşıt kredisine başvurusunda bulunuruz.

Bunlar en çok kullandığımız kredilerin başında geliyor. Tabi bunların dışında bankaların sunmuş olduğu farklı kredilerde mevcut. Emeklilere özel kredi, kamu çalışanlarına özel kredi, biriken kredi borçlarını ödemek için borç transferi kredisi gibi bir çok kredi bulunmakta.

Kredi Almak Kolay Mı ?

Biraz öncede bahsettiğimiz gibi ekonomi hayatımızı rahatlatacak birçok banka kredileri mevcut. Peki, bu banka kredilerini isteyen herkes kolaylıkla alabiliyor mu ? Kredi almak için herhangi bir yaş aralığı var mı ? Kredi çekmek kolay mı ?

Öncelikle günümüzde kredi çekmenin kolay olduğunu söyleyebiliriz. Hatırlarsanız bir zamanlar kredi almak için bankaya kadar yorulur, bazı incelemelerden geçer, önümüze gelen bir çok kağıdı imzalar kredimizi öyle alabiliyorduk. Tabi bazı durumlarda kefil bulmak zorunda kalıyorduk. Ama şimdi öyle mi. Bankaya kadar yorulmadan oturduğumuz yerde bir tıkla senetsiz kefilsiz kredi almamız mümkün.

Kredi Kullanmak İçin Gerekli Koşullar

Yaş konusuna girmeden önce kredi çekmek için gerekli koşulların ne olduğunu kısaca bir hatırlayalım.

⇒ Bankalardan kredi çekmek için öncelikle reşit olmamız gerekir. Yani 18 yaşını doldurmamız gerekir.

⇒ Düzenli bir gelirimiz olmalı

⇒ Daha önce bankalarla bir sorunumuzun olmaması gerekir. Yani daha önce kredi aldıysak, bu kredi taksitlerini zamanında ve düzenli ödememiz gerekir. Kredi kartı kullanıyorsak, kredi kartı borcunu düzenli ödemek gerekir.

⇒ Kredi kullanımına yeterli olmalıyız, aynı zamanda kredi notumuzun yeterli olması da gerekli.

Kredi Yaş Sınırı Kaçtır ?

Şimdi gelelim, yaş konusuna. Biraz önce de belirtiğimiz gibi günümüzde artık kredi çekmek oldukça kolay. Özellikle Dijital Bankacılık sayesinde oturduğunuz yerden cep telefonundan, bilgisayar ya da tabletten, bankaların sitesine girip, birkaç bilgi girdikten sonra kredimiz anında hesabımızda. Kredi almak kolay da, peki kredi için herhangi bir yaş aralığı var mı ?

Şöyle bir baktığımızda bankaların herhangi bir yaş standardının olmadığını görmekteyiz. Ülkemizde faaliyet gösteren birçok banka yaş sınırı aranmaksızın kefil getirebilen, çekmeyi düşündüğü kredi miktarına göre ipotek gösterebilen ve diğer kriterlere uyan müşterilerine rahatlıkla kredi verebilmektedirler.

18 Yaşından Küçükler Kredi Alabilir Mi ?

18 yaşından küçük olanlar reşit sayılmadıklarından dolayı bankalar kredi vermemektedir.

Bankalardan Kredi Çekme Yaş Sınırı

Kredi çekmek için farklı bankalar, farklı yaş sınırları ve kriterler uygulanabilmektedir. Bir banka yaş sınırını 18 ile 60 yaş arasın tutarken, bir banka üst sınır olarak 70 yaşındakileri de de kredi verebilmekte.