Kara Listeye Kredi Veren Bankalar Kandırmacası


Kara Listeye Kredi Veren Bankalar ! Kara listede olanlar ya da sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar var mı ? 

Sevgili arkadaşlar, sakın yazının ilk paragrafında yer alan kara listeye kredi veren bankalar cümlesine kanıp ta, böyle durumunda olan kişilere banka kredi veriyormuş, hissine kapılmayın. Sadece konuya biraz olsun dikkatinizi çekmek için böyle bir giriş yapmak istedik. Yoksa kara listede olan ya da sicili bozuk olanlara hiçbir banka kredi vermiyor ?

Siz Siz Olun Kara Listeye Düşmeyin

İster ihtiyaç kredisi olsun, ister konut kredisi olsun, ister taşıt kredisi olsun, ya da daha farklı krediler olsun, aldığınız kredileri zamanında ödediğiniz sürece her bankadan rahatlıkla kredi alma durumunuz yüksek. Olur ya bankalardan çektiğiniz herhangi bir krediyi ödeyemediğiniz, ya da kredi kartı borcunuzu ödeyemediniz ve bunun sonucunda banka ile mahkemelik ve icralık durumuna geldiniz. Bu olaylar hemen sizin hem kredi notunuzun düşmesine neden olur, hem siciliniz açısından kötü olur, bu durumda üstüne üstlük bir de kara listeye düşersiniz.

Bankalar Olan Borçlarımı Ödeyemiyorum

Önceleri düzenli bir şekilde kredi kartlarınızı ödüyordunuz, çektiğiniz kredilerin taksitlerini düzenli bir şekilde ödüyordunuz. Gel gelelim, ekonomik yönden biraz durumlar kötüye gitmeye başladı. Birkaç aydır ne kredi taksitlerinizi düzenli ödeyebiliyorsunuz, ne de kredi kartlarınızı. Aradan geçen bu zaman diliminden sonra banka baktı ki ödemelerinizi yapmıyorsunuz, önce size ihbarname gönderir. Bundan bir sonuç alamazsa işi bu sefer avukatlarına devreder. Böyle bir durumda siz hem avukatlarla muhatap olmak zorunda kalırsınız. Hem de kara listeye düştüğünüzden dolayı herhangi bir bankadan herhangi bir kredi çekemiyorsunuz.

Kara Listeyi Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi

Burada hemen kara liste ile önemli bir hatırlatma yapmakta fayda var. Bildiğiniz gibi bir zamanlar kara listesi TC Merkez Bankası tarafından tutulup, inceleniyordu. Şimdi ise TC Merkez Bankası bu işi Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezine devretmiş durumumda. Finans kuruluşları ve bankalar ile herhangi bir ilişkisi olan kişilerin risk raporunu TBB Risk Merkezi tarafından tutulmaktadır. Bankalarla yaptığınız tüm işlemler, bankalar tarafından TBB Risk Merkezi ile paylaşır. TBB Risk Merkezi de burada toplanan bilgileri duruma göre diğer bankalarla paylaşır. Eğer kara listeye girmek üzere iseniz, kara listede iseniz, kredi başvurusunda bulunduğunuzda riskli durumda olduğunuzdan dolayı kredi almayacağınızı belirtiler.

Kara Listedekiler 5 Yıl Kredi Alamazlar

Olur ya kara listeye düştünüz. 5 yıl boyunca bankalardan kolay kolay hiçbir krediyi çekemiyorsunuz. Öncelikle kara listeden bir an önce kendinizi kurtarmanızı öneririz. Bunun içinde birikmiş tüm borçlarınızı en kısa zamanda kapatın. Bankalara tekrardan güvenir olduğunuzu gösterin. Borcunuz kapattıktan sonra bankalar sizleri 2 yıl boyunca incelemeye alırlar. Bu süre zarfında banka ile ilişkileriniz iyi gitmeye başlarsa, 5 yılı beklemeden cüzi miktarlarda da olsa kredi almaya başlayabilirsiniz.

Sevgili arkadaşlar konumuzun girişinde de belirtiğimiz gibi, sonunda da altının kalın bir şekilde çizerek tekrar hatırlatmak istiyoruz. Kara liste olanlar ya da sicili bozuk olanlara bankalar kredi vermiyor.

Bilginize…