Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası Nedir, Ne Kadardır?


Hemen ev sahibi olmak için bankaların bizlere uzun vadede sunmuş oldukları konut kredilerinden yararlanırız. Ev almak için bankadan çekmiş olduğumuz bu konut kredisini mümkün oldukça vadesinden önce bitirip bir an önce borçtan kurtulmak isteriz. Borçtan biran önce kurtulmak güzel. Ama gel gelelim, konut kredisi erken ödeme cezası olduğunu biliyor muydunuz ? Nasıl mı ? Konu ile ilgi ayrıntılar için satırları okumaya devam etmenizi öneririz.

Erken Ödeme Cezası Nedir ?

Şimdi aklınızda şöyle bir soru gelebilir. ” Ben bir an önce borcumu ödeyip, rahatlamak istiyorum. Bu nedenle mümkün oldukça kredileri erken ödemek istiyorum. Neden erken ödeyince ceza ödemek zorunda kalıyorum ? ” Hemen neden erken ödeme yaptığınız taktirde ceza ödemek zorunda kaldığınızı açıklayalım. ”

Bildiğiniz gibi konut kredisi uzun vadeli krediler olduğu için en başta belirlenmiş olan ödeme planının dışına çıktığınız taktirde bankaların faiz gelirlerinde bir düşme söz konusu olacaktır. Bankalar bu durumdan olumsuz yönden etkilenmemek için konut kredilerini erken kapatmak isteyenler için belirli oranlarda ceza kesmek zorunda kalıyorlar.

Konut Kredisi Erken Ödeme Cezası Ne Kadar ?

Erken ödeme cezasını bu şekilde kısaca açıkladıktan sonra aklınızda şöyle bir soru daha gelebilir. Konut kredisini erken ödemem durumumda ne kadar erken ödeme cezası öderim ? Bu sorunuza da şu şekilde cevap vermeye çalışalım.

Öncelikle bu konu ile ilgili farklı düzenlemelerin olduklarını söyleyebiliriz. 2014 Mayıs ayında yayınlanan düzenlemeye göre tüketicilerin kredi borçlarının bir kısmını, veya tamamını erken ödeme serbestliği getirilerek, bankalarda da erken ödeme indirim zorunluluğu getirildi.

Tabi bu düzenlemelerde farklı durumlarda göz önüne alınarak, farklı uygulamalar yapılmaktadır. Diyelim ki ; sabit faizli bir kredi ürünü aldıysanız ve kredi sözleşmenizde bu konuya dair bir ibareye yer verilmiş ise, erken kredi ödemeniz durumunda bankalar sizden ceza ödemesi alabilir.

Kredi erken ödeme cezası olarak düzenlenen bu kredi türünde belirlenen yüzde 2 oranı  Tüketici Kanundaki son düzenlemede şu şekilde sınırlandırıldı .

⇒ Eğer kalan vade 36 aydan fazla ise en fazla erken ödeme cezası olarak yüzde 2 oranında

⇒ Eğer kalan vade 36 aydan az ise bu durumda da yüzde 1 oranında erken ödeme cezası talebinde bulunabilecekler.

Sevgili okurlarımız ister konut kredisi, ister taşıt kredisi ya da herhangi bir kredi olsun,  kredi başvurusunda bulunduğunuzda kredi sözleşmesini imzalamadan önce dikkatli bir şekilde kredi sözleşmesini okumalısınız. Sözleşmede aklınıza takılan en küçük noktayı bile bankanıza sormalısınız. Aklınızdaki sorulara net yanıt bulduktan sonra imzayı atmalısınız.