Kosgeb’den Kredi Faiz Desteği


KOSGEB KREDİ FAİZ DESTEĞİ KOBİ KÜÇÜK VE ORTA İŞLETME KREDİ DESTEĞİ  KOBİ’lerin yüzünü güldürecek finansal destek KOSGEB ‘den geliyor. Haberin detayı için konumuzu okumanızı tavsiye ederiz.

KOBİ‘lerin finansal sorunlarının çözümünde 300.000 ₺ faiz desteği ! Küçük ve Orta İşletmeye sahipseniz ve bugünlerde kredi faiz desteğine ihtiyacınız var ise, aradığınız kredi faiz desteği KOSGEB ‘de sizleri bekliyor.

İş hayatınızda emin adımlarla yürümek için küçük çapta bir maddi desteğe ihtiyacınız var ise, bu desteği Kosgeb’den alabilirsiniz. Tabi, bu destekten yararlanmak için bazı şartları yerine getirmek gerek. Küçük ve Orta İşletmecilerimizi daha fazla merakta bırakmadan, hemen konunun ayrıntılarını paylaşmaya başlıyoruz.

Biliyorsunuz, KOSGEB, farklı projeler, destekler ve eğitimlerle hem KOBİ’lere, hem meslek sahibi olmak isteyenlere hem de kendi işini büyütmek isteyenler için sürekli bir faaliyet içerisinde. KOSGEB alanında bugünlerde nasıl bir çalışmalar var diye öğrenmek adına soluğu burada aldık.

Yeni faaliyete geçen projeler arasında Kobi’lerin yüzünü güldürecek, biraz olsun rahat bir nefes almalarına yardımcı olacak kredi faiz desteği ile karşılaştırdık. Hemen vakit kaybetmeden bu desteği amacının ne olduğu, bu destekten kimler nasıl yararlanabileceklerini hakkında bilgiler aldık.

Kredi Faiz Desteğinin Amacı

Konun girişinde de belirtiğimiz gibi KOSGEB, kredi faiz desteği programı ile küçük ve orta işletmeciler gerekli koşulları sağladıkları taktirde 300.000 ₺ kadar finansal destek sağlıyor. Sağladığı bu finansal destek ile amaç ;

⇒ KOBİ üretim – kalite – standartlarını artırmak

⇒ Sağladığı kredi faiz desteği ile işletmecilerin finansman sorunlarını çözmek

⇒ Daha fazla istihdam yaratmalarına yardımcı olmak

⇒ İşlerini bir adım daha ileriye taşıyarak uluslararası düzeyde rekabet etmelerine zemin hazırlamak

2003 yılından bu yana  KOSGEB ‘in sağlamış olduğu bu finansal destekler , Bakanlar Kurulu gereğince 2008 yılına kadar üç kamu bankası aracılığı ile desteklenmekteydi. 2008 yılın Mayıs aydından itibaren yapılan Bakanlar Kurulu düzenlenmesiyle , şu an günümüzde de geçerli olmak üzere üç kamu bankasının yanı sıra bazı kamu bankaları – özel bankalar ve katılım bankaları da bu projeye destek olmuştur. Bankaların desteğinin artmasıyla birlikte KOBİ’lere kullandırılacak olan kredi faiz / kar payı ve komisyon gibi bazı giderler , verilen programın türüne göre bazen kısmen bazen de tamamı karşılanacak şekilde sürdürülmektedir.

Kredi Faiz Desteğinin Özellikleri

Gelelim, bu kredinin özelliklerine. Başta da belirtiğimiz gibi KOSGEB , KOBİ’lere finansal yönden destek sağlamak adına üst limit 300.000 ₺ ye kadar kredi faiz desteği sağlamaktadır. Kullanılacak olan kredinin vadesi maksimum 48 aydır. Krediyi geri ödeme günü geldiğinde ise şöyle bir yol izlenmekte. Krediyi ödeme günü geldiği zaman o günün koşulları göz önüne alınarak , KOBİ’Lerin lehine olacak şekilde yürürlükte bulunan cari faiz oranı göz önüne alınarak , cari faiz oranın altında kalacak şekilde bankalar ile yapılan protokollerle göre belirlenecektir.

Geri ödemesiz kredi faiz desteği var mı diye soracak olursanız, bu sorunuza ya şu şekilde yanıtlayabiliriz. Kullanacağınız kredinin türüne göre ve o günün koşulları göz önüne alınarak , geri ödemesiz dönem bankalar ile yapılacak olan görüşmeler sonucunda protokole göre belirlenecektir.

Eğer sizlere küçük ve orta bir işletmeye sahip iseniz, işletmeniz için yatırım – işletme sermayesi  ve ihracata yönelik gibi finansal bir desteğe ihtiyacınız var ise bu alanlarda kullanacağınız kredilerin faiz giderleri için KOSGEB ‘in sağlamış olduğu bu destekten yararlanabilirsiniz.

Bu fırsatı bir an önce değerlendirmek ve iş hayatınıza emin adımlarla ilerlemek için size en yakın bulunduğunuz ilin KOSGEB Müdürlüklerine  ya da şubelerine uğrayarak daha detaylı bir bilgi alarak, bu krediden yararlanmaya başlayabilirsiniz.