Kredi Kartı Nasıl Alınır?


Kredi kartı herkes tarafından kullanımı tercih edilen ve bankaların verdiği içinde para bulunan kartlardır. Kredi kartı sahibi olabilmek için başlıca şart onsekiz yaşını doldurmuş olmaktır. Onsekiz yaşını doldurmamış olan kişiler ailelerinin üzerinden ek kart çıkartılarak kredi kartına sahip olabilirler.

Kredi Kartı Çıkartmak İçin Neler Gereklidir?

Almak istediğiniz kredi kartı için bankaların başvuru formları doldurulmalıdır. Bu formları banka şubelerinden, internet üzerinden ya da telefon bankacılığını kullanarak doldurmak mümkündür. Yapılan başvuru sonrasında bankalar kişinin kredi kartı sahibi olmaya uygun olup olmadığını kendi kriterleri üzerinden araştırarak kontrol ederler. Kredi kartı sahibi olabilmek için en önemli kriterlerden biri de düzenli bir gelir sahibi olunmasıdır. Bankalara yaptığınız başvuru da gelirinizi ibraz etmeniz gerekmektedir. İlk defa kredi kartı sahibi olacak iseniz geliriniz incelenir yaşınızın uygun olup olmadığı kontrol edilir. Bazı bankalar başvuru yapan kişiden adına olan elektrik veya şu faturasının ibrazını talep edebilirler. Bu bilgiler doğrultusunda bankanın kişiye uygun gördüğü bir limit belirlenir. Bankalar genel olarak limitleri kişinin ödeyebileceği rakamlarda belirler ve maksimum limit gelirin dört katı olabilmektedir.

Kredi Kartı Başvurunuz Neden Onaylanmaz?

Kredi kartı için bankalara yapılan başvurularda eğer kişi 18 yaşını doldurmamış ise başvuru talebi bankalar tarafından reddedilecektir. Başvuru yapan kişi kendisine ait herhangi bir gelir beyan edemez ise banka başvuruyu ret olarak değerlendirecektir. Kredi kartı başvurusu yapan kişi onsekiz yaşını doldurmuş ve gelirini ibraz etmişse banka yaptığı araştırmada kişinin diğer bankalara ya da kurumlara olan borcunun olup olmadığını ve borcu var ise bu borçların düzenli bir şekilde ödemesinin yapılıp yapılmadığını kontrol eder. Eğer ödemeler yapılmamış ya da düzensiz ise banka kredi kartı başvurusunu kabul etmeyecektir.