Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?


Her insan ihtiyaç duyduğu anda bankalardan kredi çekmek ister. Bankadan kredi çekmek için ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, mülk kredisi vb. kredi seçenekleri arasından birisine başvurmak gerekiyor. Tüm bu seçeneklerin belirli bir nota bağlı olarak kişilere verildiği biliniyor. Bankaların uyguladığı not sistemine kredi notu adı veriliyor. Bu sistemde 1 ile 1900 arasında not verilmektedir. Kişilerin daha önce yapmış olduğu ödemeler, çektiği krediler ve kredi kartı ile yaptığı işlemler bu notun belirlenmesinde önemli bir ölçüttür. Bankalar genellikle notu 900’ün altında olan kişilere kredi vermemektedir. Fakat notu 1200’ün üzerinde olan bireylerin kredi çekmesi daha kolay olmaktadır. Kredi notu bu açıdan çok önemli bir değerdir ve sürekli olarak güncellenen verilerdir.

Sicili bozuk olan kişilere kredi veren bankalar

 

 

 

 

 

 

 

KREDİ NOTUNUN DÜŞMESİ

Bireylerin kredi notunu düşüren etmenlerin başında daha önce çekmiş olduğu kredilerin ödemesini geciktirmesi, var olan taksitli alışverişlerinin ödemelerinin gecikmesi ve kredi kartı ile yaptığı alışverişin ödemelerinin zamanında yapılmaması yer alır. Bununla birlikte bireyin gelir düzeyi de önemli bir ölçüttür. İlgili nedenlere bağlı olarak bireylere bir kredi notu verilir. Kredi notu yüksek olan bireyler daha kolay kredi çekebilir. Ayrıca kredi çekeceği miktarda da artış görülebilir. Bu gibi durumlar bankaların özel şartları ve uygulama politikalarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Kredi notu düşük olan bireyler ise kredi çekemez. Bu bireyler için sunulan alternatif yöntemler ise önemli oranda dikkat çekmektedir.

KREDİ NOTUNU ARTTIRMANIN YOLLARI

Bireysel olarak kredi notunun arttırılması için belli başlı çalışmalar yapılabilir. Kredi notunun yükselmesi için yapılacak olan ilk işlem ödemelerin düzenli olarak sürdürülmesi ve aksatılmamasıdır. Böylece kredi notunun ideal seviyede duracaktır. Otomatik ödeme talimatı verilen borçların da düzenli olarak kontrol edilmesinde fayda vardır. Aksi takdirde kredi notunuzun yükselmesi mümkün olmayacaktır. Kredi notunu arttıran bir diğer eylem ise yeterli miktarda kredi kartı kullanmaktır. Sürekli olarak yeni kredi kartı talebinde bulunmak riskli durumları beraberinde getirir. Takibe düşen krediler de kredi notunda etkilidir. Var olan tüm etmenler bir araya getirildiğinde kişi kredi notunu yükseltmesi için yapması gerekenlere dikkat etmelidir.