Kredi Notu Neden Düşer, Kredi Notu Hakkında Hiç Bilinmeyenler


Merhaba sevgili arkadaşlar. Yeni bir kredi konusu ile birlikte sizlerle birlikteyiz. Bugün kredi notu hakkındaki bilgilerimizi sizlere aktaracağız ? Kredi notu neden düşer ? Düşük kredi notu. Kredi notunu yükseltmek ve buna benzer kredi notları hakkında bilmeniz gerekenler konular üzerinde duracağız. Hazırsanız, başlıyoruz.

Bundan yaklaşık 30 seneye kadar önce biraz maddi sıkıntıya düştüğümüzde mahalle bakkalına veresiye yazdırdık. Ev ya da araba almayı düşündüğümüzde, paramızın yeterli olmadığı zamanlarda yakın çevreden başlar, yurt dışındaki akraba ve arkadaşlar para ister onlara borçlanırdık.

Şimdi günümüze geldiğimizde mahalle bakkalların yerini büyük marketler, nakit paranın yerini ise , kredi kartlarının aldığını görmekteyiz. İlk etaplarda her ailede bir kredi kartı varken, şimdi neredeyse ailenin her bireyin bir kredi kartı olmaya başladı.

Evimizi yenilemeyi düşündüğümüzde, yeni bir araba almayı ya da arabamızın bir üst modelini almak istediğimizde taa yurt dışındaki dayımızın oğlundan para isteme yerine, evimize en yakın banka şubesine uğrayıp, en küçük ihtiyacımız için bile kredi çekmeye başladık.

Tabi durum böyle olunca, kimi zaman kredi kartının borcunu, kimi zaman bankadan çektiğimiz kredileri ödeyemediğimiz ya da ödemeyi aksattığımız anlarda olmuyor değil. Böyle durumlarla karşılaştığımızda ise, borcu borçla kapatmak için yine banka kredilerine başvurmak zorunda kalıyoruz.

Kredi Notu Nedir ?

Öncelikle kredi notunun ne olduğunu öğrenelim. Sonra da kredi notunun neden düştüğünü ve kredi notu puan aralıklarına değinelim. Bireyin banka ya da finans kuruluşları arasında geçen her türlü maddi dengelere dayanan çeşitli analizler sonucunda ortaya çıkan sayısal ifadeye kredi notu denir. Ülkemizde bu işi kısa adı ”KKB” olan yani Kredi Kredi Kayıt Bürosu tarafından yürütülmektedir.

Kredi Notu Neden Düşer ?

Tablo böyle olduğundan dolayı kredi notumuzda düşmeler olup, bankalar bize kredi vermemeye başladılar. Tabi kredi notunun düşük olmasının birçok nedeni olabilir. Bu nedenlerin başında daha önceki konularımızda da bahsettiğimiz gibi kredilerin zamanında ödeme yapamadığımızdan kaynaklanmaktadır.

Kredi Notu Puan Aralıkları 

Konumuzun bu bölümünde hemen bir parantez açıp, kredi notu puan aralıkları hakkında bilgiyi paylaşalım.Zamanında ödenmemiş kredi taksitleri, kredi kartı borçları ve bunun dışında birçok faktörünün bizim kredi notu düşürdüğünden bahsetmiştik. Bankaya gidip kredi başvurusunda bulunduğumuzda TC Kimlik Numarasıyla sorgulama yaptıklarında eğer kredimiz düşük ise ” üzgünüz maalesef size kredi veremiyoruz ” ya da kredi notumuz onların istedikleri gibi ise hemen anında mevcut krediler hakkında bilgi vermeye başlarlar.

Peki hangi kredi notu aralığında kredi alamıyoruz, ya da kredi alabiliyoruz, konularına değinmek üzere kredi notu aralığına değinelim.

√ En Riskli Kredi Notu Aralığı 0 – 699

Diyelim ki kredi notu 0 ile 699 aralığında ise en riskli kredi notuna sahip olduğunuzu hatırlatmak isteriz. Bu durumda kredi kullanma ihtimalinizin çok düşük olduğunu söyleyebiliriz.

√ Orta Riskli Kredi Notu Aralığı 699 – 1099

Eğer kredi notu aralığınız 699 ile 1099 arasında ise , orta riskli grupta yer almaktasınız. Eğer kredi notunuz bu aralıkta ise düşükte olsa kredi kullanma ihtimaliniz var.

√ Az Riskli Kredi Notu 1099 – 1499

Kredi notunuz 1099 ile 1499 arasında ise, siz az riskli kredi notu aralığında bulunduğunuzdan dolayı, gelir düzeyinize bağlı olarak kredi kullanma ihtimaliniz var.

√ İyi Kredi Notu 1499 – 1699

Kredi not aralığı 1499 ile 1699 arasında olan kişilerin şanslı olduklarını hatırlatmak isteriz. Bu not aralığı içerisinde bulunan kişilerin kredi kullanma ihtimalleri yüksek.

√  Çok İyi Kredi Notu 1699 – 1900

Eğer kredi notunuz 1699 ile 1900 aralığında iseniz oldukça şanslısınız. Bu kredi notu aralığında bulunan kişilere hemen hemen tüm bankanın kapılarının açık olduğunu söyleyebiliriz. İstedikleri krediyi kullanma ihtimallerinin çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz.