Kredi Notu Nedir ? Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ?


Kredi Notu , Kredi Notu Nedir, Kredi Notunun Öğrenmenin Yolları Kredi notları ile ilgili bu ve buna benzer soruların yanıtını bu konumuzda bulabilirsiniz.

Banklarla sürekli bir iletişim halinde olanlar, belli aralıklarla kredi kullananlar, ya da bankaların sunmuş olduğu diğer hizmetleri kullananlar kredi kartları gibi sık sık kredi notunuz düşük, kredi notunuz iyi, kredi notunuz yüksek gibi sözler duyarlar. Hatta bazen televizyon reklamlarında bile kredi notu ile ilgi reklama rastlamışızdır. Peki, sık sık duyduğumuz ve bazen kredi çekeceğimiz zaman karşımıza çıkan bu kredi notu nedir, ne işe yarar ? Merak edenler için araştırdık.

Gelin, işe önce kredi notunun ne olduğu tanımlayarak başlayalım, sonra da kredi notunu nasıl öğrenebiliriz, buna bakalım.

Kredi Notu ya da diğer bir değişle kredi puanı , sizlerin banka ve finans kuruluşlarıyla arasında geçen her türlü mali dengeye dayanarak çeşitli analizler sonucunda ortaya çıkarılan sayısal ifadeler için kullanılan bir terimdir.

Sizlerin banka ve finans kuruluşlarıyla olan kredili mevduat hesaplarınıza ilişkin kredi ödeme alışkanlıklarınız , kredi kartlarınız ödemeleri, çektiğiniz kredilerin taksitlerini zamanında ödeyip ödemediğiniz konusundaki bütün bilgilere ayrıca Kredi Kayıt Bürosu (KKB) toplanmaktır. Bu bilgiler ışığında kredi notunuz belirlenmektedir.

Diyelim ki, kendi bankanızdan ya da farklı bir bankadan yeni bir kredi çekmeyi düşünüyorsunuz. Bankadan talep ettiğiniz krediyi almanız için öncelikle yetkili kişiler sizin Kredi Kayıt Bürosundaki bilgilerinize ulaşarak, kredi için notunuzun yeterli olup olmadığına bakıyor. Ona göre kredi talebinizi işleme alıyorlar.

Eğer daha önce banka ürünlerinden yararlanmış iseniz, kredi çekme, kredi kartı kullanma gibi, ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmışsanız, bu kredi notunuza artı olarak geçer ve kredi notunuzun iyi ya da yüksek olmasına faydalı olur. Böyle bir durumda da kredi talebinizin onayı daha çabuk olacaktır. Bu olayın tersi durumunda kredi onayı biraz zor olabiliyor.

Herkesin Kredi Notu Var mı ?

Herkesin bir kredi notu var mı, sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz. Eğer yakın bir zaman diliminde son 5 yıl içerisindeki zaman diliminden bahsediyoruz, bankalardan herhangi bir kredi çektiyseniz, ya da herhangi bir bankada kredili mevduat hesabı kullandıysanız, ve ya kredi kartı kullandıysanız kredi notunuz vardır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenebilirim ?

Bugünlerde yeni bir ihtiyaç kredisine ya da farklı bir krediye başvurmayı düşünüyorsanız, bunun için ya da kredi notunuzun ne olduğu merak ettiğinizden dolayı öğrenmek için şu yollardan birini deneyerek öğrenebilirsiniz.

Kredi Kayıt Bürosu Aracılığıyla Kredi Notunuzu Öğrenin 

Konumuzun girişinde de bahsettiğimiz gibi bankalar ve finans kurumlarla olan tüm mali ilişkilerimiz KKB’sunda kayıt altına alınıyor ve kredi notumuz burada belirleniyor. Kredi Kayıt Bürosunun sunmuş olduğu Findeks Kredi Notu aracılığıyla kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu arada Findeks Kredi Notu aracılığıyla notunuzu öğrenmek için öncelikle buraya kayıtlı olmanız gerekir. Detaylı bilgi için KKB’sun web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kredi Notunuzu Bankalar Aracılığıyla Öğrenebilirsiniz

Şimdi bir çok banka , müşterileri için bu hizmeti vermekte. Dilerseniz, kredi başvurusunda bulunacağınız sırada banka memurundan rica eder, kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Ya da şimdi bankaya kadar kim yorulacak, kısa yoldan öğrenmenin yolu yok mu, diyorsanız da, bu hizmeti sunan bankaların İnternet Bankacılığından yararlanarak kredi notunuzu kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Hangi Bankalardan Kredi Notumu Öğrenebilirim ?

Bankalar aracılığıyla kredi notları öğrenmek isteyenler içinde hemen bu konuda yardım alabileceğiniz bankaları söyleyelim.

Kredi Notu Öğrenme – Akbank

Anında kredi notunuzu öğrenmek için öncelikle cep telefonunuza Akbank Direkt Mobil ‘i indiriyorsunuz. Kredi notunu öğrenme işlemi için  indirdiğiniz uygulamanın ” Başvurular ” menüsü altında yer alan ” Risk Raporu (KKB)” tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu – Garanti Bankası

Bu konuda hizmet veren diğer bir  banka ise Garanti Bankası. Hemen kredi notunuzu öğrenmek, ya da kredi notunuzu sorgulamak için Garanti Bankasının web sitesini ziyaret edebilirsiniz.