Kredi Notunu Düşüren Etmenler


Her bir birey kredi çekmek istediğinde bazı prosedürlerden geçer ve kredi notları üzerinden değerlendirme yapılarak bireye uygun kredi miktarı tanımlanır. Bireylerin kısa süre içerisinde kredi çekebilmesi için kredi notunun yüksek olması ve gelir düzeyinin yeterli oranda olması gerekir. Aksi takdirde bireylerin istedikleri sürede kredi alabilmesi mümkün değildir. Kredi almak isteyen kişilerin kredi notlarının yüksek olması için geçmiş dönemde herhangi bir hata yapmaması da gerekir. Bu hataların içerisinde kredi kartı borçlarını ödememe, otomatik ödeme talimatlarının aksaması, çok fazla sayıda kredi kartı borcuna sahip olması ve gelir düzeyine oranla borç miktarının fazla olması gibi etmenler bulunur. Bu etmenler kredi kartını doğrudan etkileyen etmenlerdir.

KREDİ NOTUNU YÜKSELTMEK

Kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin çok fazla bankada hesabı olmaması önerilir. Çünkü sürekli olarak hesap açmak kişinin kontrollü harcama yapmadığına da işaret eder. Kredi kartlarının fazla olması kredi notunu doğrudan etkileyen etmenlerin başında gelir. Aynı zamanda kredi kartı borçlarının zamanında ödenmemesi veya sürekli asgari ödeme tutarının ödenmesi durumlarında kredi notu düşüş görür. Kredi notunun düşmesiyle birlikte kişinin kredi alabilmesi güçleşir. Her türü kredi seçeneği için belirli limitler konulur ve ödeme planı kişinin zorlanacağı düzeyde olacaktır. Bu nedenle kredi notunun yüksek olması kişilerin ilerleyen dönemlerde rahat bir şekilde kredi çekebilmesi açısından çok önemlidir. Siz de bu konuda duyarlı olarak gelecekte var olan imkanlardan faydalanabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

KREDİ NOTUNUN ÖNEMİ

Kredi notu kredi çekmek isteyen vatandaşlar için büyük bir öneme sahiptir. Kredi çekmek isteyen vatandaşlar kredi notunu yükselterek kısa süre içerisinde ihtiyacı olan miktarı alabilir. İhtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi vb. kredi türlerinden herhangi birinin çekilebilmesi için kredi notunun yüksek olması gerekir. Genelde 1 ile 1900 arasında değişiklik gösteren kredi notu 900’ün altında ise bankalar kolay kolay kredi vermez, 1200’ün üstünde ise bankalar kolay bir şekilde kredi vermektedir. Bazı bankalar ise 900 ile 1200 arasındaki değerlere sahip olan kişilere kredi verebilmektedir. Kredi notu bu nedenle kritik bir değerdir. Kredi notunu yükselterek işlemlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.