Kredi Notunun Sıfır Olması Ne Demek ?


Kredi notu sıfır ne demek ? Kredi notu sıfır olanlar kredi alabilir mi ? Merhaba sevgili okurlarımız. Kredi notu ile ilgili aklınızdaki sorulara cevap vermeye devam ediyoruz. Biliyorsunuz ekonomik hayatımızda çeşitli krediler ve kredi notu vazgeçilmez unsurlar arasında yer almaya başladı.

Herhangi bir bankanın sunmuş olduğu kredilerden yararlanmak, kredi kartını kullanmak için bizden bazı evraklar isterler ve her bankanın kendine göre kriterleri vardır. İstenilen ortak evraklar arasında maaş bordrosu ve gelir belgesi yer alır. Bir de banka hizmetlerden yararlanabilmemiz için  kredi notumuzun iyi ya da yüksek olması gerekir. Eğer kredi notumuz düşük ya da sıfır ise, banka ürünlerini kullanmamız pekte mümkün olmuyor.

Şimdi, kredi notu sıfır , konusuna geçmeden önce kredi notunun ne olduğunu bir hatırlayalım.

Kredi Notu ; bizim bankalar ve finansal kuruluşlarla olan her türlü ilişkilerimizin sonucunda oluşan bir puan türü olduğunu söyleyebiliriz. Bankalarla olan tüm ilişkilerimiz Kredi Kayıt Bürosunda (KKB ) birikerek kredi notumuz oluşur. Kredi Kayıt Bürosu şu şekilde bir kredi notu aralığı oluşturmakta.

√ Kredi Notu : 1 – 699 arasında ise en riskli

√ Kredi Notu : 700 – 1099 arasında ise orta riskli

√ Kredi Notu : 1100 – 1499 arasında ise az riskli

√ Kredi Notu : 1500 – 1699 arasında ise iyi

√ Kredi Notu : 1700 – 1900 arasında ise çok iyi

Banka kredi taksitlerini düzenli ödüyorsanız, kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız kredi notunuz yükselişte olur. Tabi bunun dışında farklı etkenlerde kredi notunu etkilemektedir. Eğer ödemelerinizi düzenli yapmadıysanız, ya da başlarda birkaç taksiti düzenli ödeyip ondan sonra hiç ödeme yapmadıysanız kredi notunuzda düşüş olur. En riskli grubunda da girdiğinde kredi notunuz yükselene kadar hiçbir bankadan kolay kolay kredi çekemezsiniz.

Şimdi gelelim kredi notu sıfır bölümüne. Kredi notu sıfır ne demektir ? Diye baktığımızda karşımıza şöyle bir tablo çıkmakta. Eğer bankalarla hiçbir ilişkimiz yok ise, yani sunmuş oldukları ürünlerden hiçbirini kullanmadıysak, kredi notumuz oluşmaz ve bu durumda kredi notu sıfır görünür. Yine uzun bir süreden beri bankalarla aktif bir şekilde ilişkide değilsek, bu durumda da kredi notumuz sıfır olacaktır.

Olaya kredi notu sıfır olanların açısından bakmaya devam edelim. Diyelim ki, şu ana kadar bankaların sunmuş olduğu hiçbir hizmetten yararlanmadınız. Banka hesabınızın bile olmadığını varsayalım. Öyle bir an geldi ki, bazı ihtiyaçlarınızı karşılamak için acil nakitte ihtiyacınız oldu, ya da ev alacaksınız paraya ihtiyacınız var bu nedenle banka kredisine başvurmayı düşünüyorsunuz. Gel gelelim, önünüzde bir kredi notu diye bir kriter var. Kredinizde hiç olmadığı için bana kredi verirler mi, diye düşünmeye başladınız.

Kredi Notu Sıfır Olanlar Kredi Alabilir mi ?

Herhangi bir bankaya kredi için başvurduğunuzda banka önce bir kredi notunuzu öğrenmek ister. Herhangi bir kredi notunuz olmadığı için ilk etapta sizi riskli grupları içinde görür. Bazı durumlara kredi başvurunuz onaylansa bile, bazı durumlarda kredi başvurunuza olumlu bir yanıt alamayabilirsiniz. Peki, kredi notumu yükseltmek için ne yapabilirim. Şimdi de bu sorununuzu yanıtlayalım.

Kredi Notu Nasıl Oluşur ?

Aslında bu işin oldukça basit bir yolu var. İlk etapta düşük limitte sahip bir kredi kartı için başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer başvurunuz onaylanır ve kredi kartını kullanmaya başlarsanız, kredi kartı borçlarınızı her ay aksatmadan düzenli bir şekilde ödemelisiniz. Mümkün oldukça bankaların sunmuş olduğu hizmetlerden yararlanmaya çalışın. Düzenli ödemeler yaparak bankanızın güveni sağlayın. İlk etap ta bunları yaparsanız, kısa zamanda kredi notunuz oluşmaya başlayacaktır.

Kredi notunuzu yükseltmek için yapabileceğiniz diğer bir yöntem ise ; istediğiniz herhangi bir bankada mevduat hesabı açtırmak olacaktır. Mevduat hesabınızı açtıktan sonra belli aralıklarda para yatırma ve çekme işlemi yaparsanız, kredi notunuzun oluşmasına yardımcı olur.