Kredi Notunuzu Yükseltmenin Yolları


Kredi Notunuzu Yükseltecek Önemli İpuçları

Ekonomik hayatımızda neredeyse krediler vazgeçilmemiz oldu. Kimimiz yeni bir ev almak için banka kredilerine başvururuz. Kimimiz arabamızı yenilemek için başvururuz. Kimimiz çocuğumuzun eğitim masrafı ya da düğün masrafı için başvururuz. Emekli olduğumuzda biri ekonomik sıkıntıya düştüğümüzde yeni çareyi banka kredilerinde buluruz. Kısacası hayatımızın değişik dönemlerinde ekonomik yönden sıktığımızda banka kredilerine başvururuz.

Her Zaman Kredi Alamıyoruz !

Hem özel bankalar hem de kamu bankaları bizleri ekonomik krizden çıkartmak için değişik kredi alternatifleri sunmaktalar. İhtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredi, borç transferi kredisi vb. gibi kredi imkanları sunmaktalar. Bazen bu kredileri kolaylıkla alabildiğimiz halde, gel gör ki bazen bazı durumlardan dolayı kredi başvurumuzdan olumsuz yanıt alabiliyoruz. Olumsuz yanıt almamızın en büyük nedenlerinden biri de düşük kredi notundan dolayıdır.

Hangi Durumlarda Kredi Notu Düşer ?

Bazı nedenlerden dolayı kredi notumuz düşme eğiliminde olduğu için bankalarının birbirinden cazip sunmuş oldukları yararlanamaya biliyoruz. Kredi notu düşme sebepleri arasında şunlar yer almaktadır. Ya düzenli şekilde kredi borcumuzu ilgili bankalara ödeyemediğimizden dolayı olabilir. Ya da aklınıza bile gelmeyen ya da en son gelecek bir durumdan dolayı kredi notunuz düşmüştür. Mesela herhangi bir resmi kuruma ya da verdi dairesine borcunuz vardır. Ve ya herhangi bir kurumla icralık duruma gelmişsinizdir. Bankalar bu ve buna benzer nedenlerden dolayı kredi notunuzu düşük bulmuş ve talep ettiğiniz krediyi onaylamamıştır.

Kredi Notunu Yükseltmek Mümkün mü ?

Kredi Ödemelerinizi Düzenli Yapın

Kredi notunuzu yükseltmek tabi ki mümkün. Yüksek bir kredi notu için öncelikle almış olduğunuz kredilerin taksitlerini her ay düzenli olarak yatırmakla işe başlayabilirsiniz. Aklınızda bulunsun , kısa adı KKB olan yani Kredi Kayıt Bürosu ödemelerini düzenli yapanlarının kredi puanlarının % 35 oranında etkilendiğini açıkladı.

√ Borçlarınızı Yapılandırın

Düzenli olarak ödediğiniz kredileri bir baktınız ki ödeyemeyecek hale getirdiniz. Baktınız ki kredinizi ödeyemiyorsunuz, hemen borçlarınızı yapılandırmaya gidin.

√ Tüm Borçlarınızı Tek Çatı Altına Alın

Varsayalım, birden fazla bankaya çeşitli borçlarınız var ve borçlarınızı düzenli olarak ödeyemiyorsunuz. Bu durumda yapmanız gereken, tek bir bankada toplayabilirsiniz. Farklı bankalar borç transferi kredisi vermekte. Sizde bu bankalardan birine başvurarak, tüm borçlarınızı tek bir bankaya transfer ederek, taksitlerinizi ödeyebilirsiniz. Borç transfer kredisi için Uygun Faizli 4 Yıl Vadeli Borç Transferi Kredisi Şekerbank’tan konumuzu inceleyebilirsiniz.

Kredi Ürünlerine Ait Borçlarınızı Azaltın

Kredili ek hesap, konut kredisi, kredi kartı ya da mevduat hesapları birer kredi ürünüdür. Eğer bu kredi ürünlerine ait borçlarınız var ise bu borçların tümü kredi notunu olumsuz yönden etkileyecektir. Mümkün oldukça borçlarınızı azaltmaya bakın. Mümkünse bazı kredi ürünlerinizi iptal edin.