Kredi Taksidim Gecikirse Ne Olur ?


Geciken Kredi Taksitleri

Ekonomik zorluk çektiğiniz dönemlerde sizlere yardım eli uzatarak kredi veren bankalar, şimdi sıra geldi, kredi borçlarınızı ödemeye. Çekmiş olduğunuz ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ya da daha farklı bir kredinin ilk birkaç taksiti düzenli olarak ödediniz. Tam bu ayın taksiti ödeyecektiniz ki, beklenmedik bir durum çıktı ve siz parayı denk getiremediniz. Belki 1 gün , belki birkaç gün geciktirdiniz, ya da  bir ay gibi bir süre geciktirdiniz . Peki bu durumda ne olur, ne gibi işlemler uygulanır, neler yapılmaktadır.

Kredi Taksitleri Gecikirse ;

Öncelikle eğer taksiti ödeyemeyecek durumda iseniz, bir bankanızla görüşmenizde fayda var. Zaten bankalar kredi taksitlerin ödenmesi gecikmeye başladığı andan itibaren sevgili müşterileriyle anında iletişime geçip. Durum hakkında bilgi verip, ödeme yapamayacağınız durumda nasıl işlemler gerçekleştirecekleri hakkında sizlere bilgi veriyorlar.

Kredi Taksitlerin Gecikmesi Durumda Uygulanacak İşlemler

√ Olur ya ödemeleriniz gecikir, ya da içinde bulunduğunuz ayın taksitini ödemeyi unutursanız, sizleri ya da direk telefonla ararlar. Ya mesaj gönderirler. Ya da kendilerinde bulunan iletişim bilgileri arasında elektronik posta adresiniz varsa, size buradan mail gönderirler.

√ Her ne kadar birkaç taksiti düzenli olarak ödemiş olsanız dahi, küçük bir gecikmede hemen sizlerle iletişim kurmak zorundalar.

√ 2. adım olarak bu gecikme belli bir süre içerisinde Kredi Kayıt Bürosuna (KKB) gönderiyorlar. KKB’ suna gittiği andan itibarende bu durumunuz maalesef tüm finansal kurumlar tarafından görünmekte.

√ Eğer ilk iki taksitinizi ödemedi iseniz, bankada kayıtlı bulunan adresinize ihbarname göndermekteler.

√ Diyelim ki, ihbarname elinize geçti. İhbarname de genelde 3 iş günü, 7 iş günü ya da 30 iş günü gibi süre zarfında bankanızla iletişime geçmezseniz, taksitinizi ödemezseniz, bu durumda üzgünüz yasal süreci başlatmak zorunda kalıyorlar.

√  Eğer olur da elinize ihbarname geçti halde belirtilen süreler içerisinde ödeme yapmazsanız ve banka yasal süreç başladıysa bankalar kredi dosyanızı ilgili avukatlara teslim ettiği andan itibaren avukat ya da avukatlarla muhatap olmak zorunda kalırsınız.

Kredi Gecikme Faizi de Çabası

Tabi her şeyin bir bedeli olduğu gibi kredi taksitlerin gecikmesinden bir bedeli var. Kredi taksitlerinin ödemelerin gecikmesi durumda banka sizlere bunu kredi gecikme faizi olarak yansıtacaktır.

Kredi Gecikme Faizi Hesapla

Gecikme faizi ile ilgi formül ise şu şekilde .

Gecikme Faiz Tutarı : Gecikme Ana Para Tutarı * Geciken Gün Sayısı * Gecikme Faizi/30

Bu arada bizden size küçük bir tavsiye. Kredi taksitleri mümkün oldukça zamanında ödeyin. Sonra ihbarname, kredi gecikme faizi, avukat ve icra gibi durumlarla uğraşıp, ne sizin uykularınız kaçsın, ne de sevgili ailenizin keyfi.