Ölüm Aylığı Alanlar Emekli İkramiyesinden Yararlanabilecek mi?


Emeklilerin yüzünü güldürecek emekli ikramiyesi geliyor ! Ramazan Bayramından önce verilmesi planlan emekli ikramiyesinden kimler faydalanabilecek ? Ölün aylığı alanlar emekli ikramiyesi alabilecek mi ? Emekli ikramiyesi ile ilgi detayları bu konumuzda bulabilirsiniz.

Son bir kaç gündür ekonomi haberlerinde oldukça sıcak gelişmeler var. Bu sıcak gelişmeler arasında sevgili emeklilerimizin yüzünü güldürecek emekli ikramiyesi de gündem de. Şimdi başta emekliler olmak üzere, emekli yakınların aklında, acaba emekli ikramiyesinden yararlanabilecek miyim ? İkramiye ne kadar, ikramiyeyi ne zaman alabilirim gibi, sorular yer alıyor. Bizde bu yazımızda bu sorulara cevap vereceğiz.

Bayramlardan Önce Emeklilere 1.000 TL İkramiye Verilecek !

Bakanlar Kurulu sonrasında açıklama yapan Başkan Binali Yıldırım , emeklilerini yüzünü güldürecek o müjdeyi verdi. Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere emeklilerimize bin tl emekli ikramiyesi vereceklerini söylediler. Eğer bir aksilik çıkmazsa Ramazan Bayramı için verilmeyi düşünülen ikramiye Haziran ayında verilmeye başlanacak.

Peki, her emekli bu ikramiyeden yararlanabilecek mi ?  Başta Türkiye ‘de işçi ve memur emeklileri olmak üzere, şehit yakınlarımız , gaziler ve malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar , ölüm aylığı alanlar ve Bağ Kur emeklileri bu ikramiyeden yararlanabilecekler.

İkramiyeyi Kimler Alabilecek ?

Emeklilere Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı olmak üzere toplamda iki bin TL ödeneceğini açıklayan Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre ikramiye ödemesi dosya bazlı olacağını söyledi. Bu durumda ölüm aylığı alan halk sahiplerine aylık hisseleri oranında ödeme yapılacak. Ayrıca meslek hastalığı iş kazası dolayı gelir alanlara ise , iş göremezlik dereceleri göz önüne alınarak, ödemelerin yapılacağı açıklandı.

Sosyal Güvenlik Kurumundan Emekli Aylığı Alanlar

√ Emekli Sandığı , Bağ Kur , SSK emeklileri

√ Terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan siviller

√ Şehit yakını ve gaziler

√ Şampiyon sporcular

√ İstiklal Savaşı , Kore ve Kıbrıs gazileri

√ Vazife ve harp malullüğü aylığı alan er ve erbaşlar

√ Şeref aylığı sahipleri

√ Geçici köy koruyucu

Bunlardan hayatını kaybedenlerin hak sahipleri de Ramazan ve Kurban Bayramında verilecek olan ikramiyeden yararlanabilecekler.

Ölüm Aylığının Almanın Şartları

Şu durumlarda ölüm aylığı alan kişiler emekli ikramiyesinden yararlanabilecekler. Ölen eşinin ölüm aylığını alabilmesi için öncelikle sigortalının öldüğü tarihte yasal evlilik bağının bulunması gerekiyor. Eğer dul kalan eş yeniden evlenirse, ölüm aylığı kesilmektedir.

Çocuklar hangi şartlarda ölüm aylığından yararlanabilir , diye baktığımızda ise şu şartlarda çocuklar ölüm aylığı alabiliyorlar. Erkek çocuklar ölüm aylığını şu şartlarda alabiliyorlar ;

√ Eğer okumuyorlarsa 18 yaşına kadar,

√ Orta öğretime devam ediyorlarsa 20 yaşına kadar,

√ Yüksek öğretime devam ediyorlar ise 25 yaşına kadar ölüm aylığından yararlanabiliyorlar.

Kız çocuklarında ise durum şu şekilde  ;

√ Kız çocuklarında herhangi bir eğitim ve yaş sınırı bulunmamakta.

√  Eğer sigortalı bir işte çalışmıyorlar ise ve herhangi bir gelirleri yok ise ölüm aylığından yararlanabiliyorlar.