Parite Nedir? Majör Pariteler ve Minör Pariteler


Para birimlerinin birbirine karşı olan değerine parite adı verilir. Pariteler sürekli olarak değişkenlik gösteren değerlerdir. Para birimlerinin birbirleri üzerindeki değişimi ile parite oranları da hızla değişim gösterir. Bu tip değişimler piyasalara yön verdiği gibi ülkelerin ekonomik yapılarına da olumlu veya olumsuz katkı yapar. Para birimlerinin değerlerini belirleyen unsurlar ise birbirinden farklıdır. Kimi para birimleri süper güç denilen lider ülkelere aitken kimileri ise gelişmekte olan veya gelişmemiş olan ülkelere aittir. Bu tip durumlarda baskın olan para biriminin majör pariteyi oluşturduğunu görmek mümkündür. Para birimleri üzerinden ülkelerin birbirinin ekonomik durumuna yaptığı etki ise gözle görülen bir diğer gerçektir. Pariteler bu nedenle önemli bir değerdir.

 

 

 

 

 

 

 

MAJÖR PARİTE NEDİR?

İki majör para biriminden oluşan paritelere majör parite denilmektedir. Bu tip parite üzerinde iki para biriminin de kısmen etkisi bulunmasına rağmen bir para birimi daha etkili olmaktadır. EUR/USD paritesi bir majör paritedir ve iki para birimi de paritenin değerine yön verdiği gibi USD paritenin değerinde daha etkili olmaktadır. Majör paritelerde para birimi değerleri baskın olan birim tarafından yönlendirilebilir. Bu gibi değer değişikliklerinin ekonomik şartlar ile ilişkili olması da olağan durumlardan birisidir. Majör pariteler olarak bilinen birçok para birimin bulunmaktadır. EUR/USD, USD/JPY, GBP/USD, USD/CHF, AUD/USD ve EUR/JPY bunlara örnek olabilecek majör pariteler arasında yer almaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

MİNÖR PARİTE NEDİR?

Bir majör ve minör para biriminden oluşan pariteler olarak tanımlanır. Genellikle yerel traderlar tarafından ilgi gören bu para birimleri de majör para birimlerine oranla daha kısıtlı alanda hakimdir. Yerel yatırımcılar çapraz kur yöntemi ile işlem yapabilmektedir. Örneğin Amerikan Doları üzerinden bunu yapmak kolaydır. 1 USD = 0,5 EUR ve 1USD = 1,5 TRY olarak kabul edilirse, bu noktada oluşturulacak çapraz kur üzerinden EUR/TRY değeri bulunabilir. 0,5 EUR = 1,5 TRY ise 1 EUR = 3 TRY olacaktır. EUR/TRY paritesi de 3’e eşit olacaktır. Bu gibi işlemler ile minör paritelerin ne kadar etkili olduğunu görmek mümkündür. Eğer siz de ilgili para birimleri üzerinden işlem yapacaksanız pariteler hakkında bilgi sahibi olmalısınız.