Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar


Sicili bozuk ve kara listede olan ya da kredi notu düşük olan kişilere kredi veren bankalar bulunmaktadır. Özellikle icralık olan tüketicilerin acil paraya ihtiyacı olması halinde bankalardan bazıları kredi imkanı sunabilmektedir. Daha önce kredi kullanan ve kullandığı kredi ya da kredi kartları nedeniyle birkaç defa borcunu ödemeyen, gelir belgesi sunmayan, aylık ödemeleri gelir tutarını aşan ya da icralık duruma düşen kişiler kara listeye alınmaktadır. Kişilerin sicilinin bozuk olduğunu gösteren kara listeden 5 yıl içinden silinmek mümkündür. Kara listede bulunan kişilere kesinlikle kredi verilmemektedir. Ancak sicili bozuk olan kişiler riskli görülen kişiler olup kredi alabilme imkanına sahiptir. Kredi notu düşük olan ve kredi sorgulaması yapıldığında kredi notu düşük olan kişilerin sicili bozuk olarak tanımlanmaktadır. Kara listedeki kişiler kredi çekemezken sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar bulunmaktadır.

Sicili bozuk olan kişilere kredi veren bankalar

Bozuk Sicile Sahip Kişilere Hangi Bankalar Kredi Vermektedir?

Sicili bozuk olan kişilere kredi veren bankalar; Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, ING Bank, Denizbank, TEB Bankası, Finansbank, Akbank, Garanti Bankası ve Yapı Kredi Bankası’dır. Kredi sicili bozuk olan kişiler kredi çekebilmek için 27 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girmiş olan Kredi Sicil Affı Yasası’ndan faydalanmaktadır.

Bu yasa kapsamında borcunu tamamen kapatanlar veya yapılandıran kişiler tekrar kredi çekme imkanına sahip olmaktadır.  Eğer sicili bozuk olan kişiler borcunu ödemez veya yapılandırmaz ise 5 yıl boyunca hiçbir bankadan kredi alma imkanı bulunmamaktadır.

Sicili Bozuk Olan Kişiler Nasıl Kredi Alabilmektedir?

Bozuk sicile kredi çekmek isteyen kişilerin pek çoğunun çekeceği kredinin aylık taksitlerini ödeyebilecek gelire sahip olmadığı bilinmektedir. Bu nedenle bozuk sicile sahip kişilerin telefon veya internet bankacılığı uygulamalarını kullanarak kredi başvurusu yapması halinde sonuç olumsuz olacaktır.

Sicili bozuk olan kişiler mal varlığını ipotek ettirirse kredi notuna bakılmadan kredi çekme imkanına sahip olmaktadır.  Kredi çekebilmenin bir başka yöntemi ise kefil bulmaktadır. Sicili bozuk olan kişiler kefil veya ipotek yöntemiyle kredi çekme imkanına sahip olmaktadır. Kefil aracılığıyla kredi çekecek olan kişilerin kefillerinin mutlaka düzenli bir aylık gelire sahip olması gerekmektedir.