Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar


Kara listeye kredi veren bankalar , sicili bozuk olanlara kredi veren banka var mı ? Sorularına bu konumuzda cevap veriyoruz. Eğer sizde bankaların kara listesinde iseniz, ya da siciliniz bozuk diye bankalardan kredi çekemiyorsanız, bu yazımızı okumanızı öneririz.

Kara Listeye Düşmeyin !

Birçoğumuz ekonomik hayatımızı biraz düzene bırakmak için bankaların biz müşterileri için sunmuş oldukları banka ürünlerini kullanırız. Kredi kartları, ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve buna benzer diğer krediler. İlk başlarda düzenli bir şekilde ödemelerini yaptığımız taksitleri, yaşantımızda beklenmedik, bir durum çıktığında bir anda taksitleri ödeyemeyecek duruma geliriz. Bu sefer farklı bankalara olan borçlarımızı ödemek için başka bir bankanın sunmuş olduğu borç transferi kredisine başvurur, borçlarımızı tek çatı altında toplarız. Eğer borçlarımızı bitirebilirsek, ne ala, bitiremezsek, durum vahim demek. Bir taraftan kredi notumuz düşmeye başlar, bir taraftan da kara listeye girme durumumuz ortaya çıkar. Peki kara listeye düşmemek ve sicilimizin bozulmaması için ne yapabiliriz ?

Öncelikle ödeyemeyeceğimiz krediler altına girmemeliyiz.

Kredilerimizi zamanında ve düzenli bir şekilde ödemeliyiz.

Bir kredi borcumuzu hafifletmeden , diğer kredilere başvurmamak sizin açınızdan iyi olur.

Bankacılarla ilişkilerinizi iyi tutmalısınız.

Banka Kredi Sicili Nedir ?

Şimdi sicili bozuk olanlara kredi veren bankalara geçmeden önce kredi sicilin ne olduğunu kısaca bir hatırlayalım. Bankalar olan her türlü maddi ilişki bizim sicilimizi oluşturan unsurlar arasında yer alır. Kullandığımız kredi kartlar, çektiğimiz krediler, iş yaparken kullandığımız çek ve senetler gibi. Eğer biz bunları iyi kullandığımız sürece sicilimiz temiz kalır ve tüm bankalarla çalışma imkanımız olur. Ama zamanında ödenmeyen krediler, ödenmeyen kredi kartı borçları, zamanında ödenmeyen senetler, protesto edilen her çekte bizim sicilimizin bozulmasına, bankalarla olan ilişkimizin sarsılmasına neden olur.

Şimdi gelelim, Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalara

Yakın bir zamana kadar kara listede olan ya da sicili bozuk olan gerçek ve tüzel kişilere hiçbir banka kredi vermiyordu. Ta ki, borçlarını temizleyip, güvenlerini tazeleyene kadar. Ama yakın bir zamanda Sicil Affı, sayesinde borçlarını düzenli bir şekilde tekrar ödemeye başlayanlar, belli bir süreden sonra bazı bankalardan kredi almaya başladılar. Şimdi bu Sicil Affının kapsamı biraz daha genişleterek, kara listede olanlar, sicili bozuk olan tüzel ve gerçek kişiler daha fazla yararlanmasında yardımcı oluyorlar.

Sicil Affının çıkmasıyla birlikte, kredi notu düşük olanlar, kırmızı kalem yiyenler, kara listedekiler kısacası borçlarını düzenli bir şekilde ödeyemeyip de bankalardan kredi çekemeyenler ve banka ürünlerinden yararlanamayan kişilere bazı bankalar, kredi vermeye başladı.

Kara Listede Olanlar 5 Yıl Kredi Alamıyor !

Daha önce kara listede olanlara kredi veren bankalar ilgili konuyu kaleme almıştır. Bu konumuzu okuyanlar hatırlayacaklardır, bankalara olan borçlarını kapatmadan hiçbir bankadan kredi çekemiyorlar. Hem bankalara olan borçlarını bir an önce sıfırlamaları gerekiyor. Hem de borçları bittikten sonra 5 yıl beklemeleri gerekiyordu. Bazı istisnai durumlarda borçlarını kapatanlar  2 yıl geçtikten sonra bazı bankalardan kredi kullanmaya başlayabiliyorlardı.

Şimdi gelelim merakla beklediğiniz sicili bozuk olanlara kredi veren bankaların hangilerin olduğuna. Çıkarılan yeni Sicil Affı kapsamında bazı bankalar bazı kriterleri göz önüne alarak, kredi vermeye başladı. Bu bankalar içerisinde hangi bankaların yer aldığına baktığımızda karşımıza şu bankalar çıkmakta ; Denizbank – HSBC – INGBANK – Finansbank – Ak Bank – TEB Bankası – ICBC Bank

Konumuzu noktalamadan önce önemli bir hatırlama daha yapmakta fayda var. Kara listeye düşmemek, kredi notunuzu düşürmemek, kredi sicilini bozmamak için bankalara olan borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeniz sizin faydanıza olacaktır.