Taşıt Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Hepimizin hayalidir, şöyle ayağımızı yerden kesecek güzel bir arabaya sahip olmak. Bazen bu hayalimizi gerçekleştirmek mümkün olsa da, bazen yaşam şartlarından dolayı bu pekte mümkün olmuyor. Maddi durumumuzdan dolayı bırakın yeni bir araba almayı, elimizdeki arabayı bile değiştireme fırsatımız bile olmuyor.

Peki, hayalimizdeki arabaya kavuşmanın bir yolu yok mu, der gibi bir bakışınız var. Hemen bu hüzünlü bakışa karşılık güzünüzü güldürecek bir haberimiz var. İster yeni bir araba almayı düşünün, ya da arabanızın bir üst modelini almayı düşünün, ayağınızı yerden kesecek arabaya bir an önce kavuşmanıza yardımcı olmak adına bankaların sunmuş olduğu taşıt kredilerinden yararlanabilirsiniz.

Ama öyle hemen tabiri caiz ise, taşıt kredilerine balıklama atlamayın. İyice bir araştırın. Bankaların taşıt kredisi faiz oranlarını karşılaştırın, ödeme planlarını inceleyin. Diğer bazı kriterleri göz önüne alın, ondan sonra sizin için en uygun krediye başvurun.

Taşıt Kredisi Başvurusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

⇒ Öncelikle nasıl bir taşıt alacağınıza karar vererek işe başlayın. Sıfır bir araba mı istiyorsunuz, yoksa ikinci bir el araba mı istiyorsunuz ? Düşündüğünüz arabaya göre ya sıfır taşıt kredisi ya da ikinci el taşıt kredilerini karşılaştırmaya başlayın. Bu noktada küçük bir parantez açmakta fayda var. Biliyorsunuz bankaların sunmuş olduğu taşıt kredisi kampanyaları , sıfır taşıt kredileri ve ikinci el taşıt kredileri için uyguladıkları faiz oranları almayı düşündüğünüz arabanın modeline, yaşına ve bazı özelliklerine göre değişmektedir. Bu nedenle almayı düşündüğünüz arabaya karar verip, taşıt kredilerini karşılaştırmanız sizin açınızdan yararlı olacaktır.

Her Araba İçin Kredi Verilir mi ?

Bankaların kendilerine göre belirledikleri bazı kriterlere göre her araba için bazen taşıt kredisi verilmeyebiliyor. Sıfır arabalar için kredi çekmek kolay olsa da, bazen ikinci el arabalar için maalesef kredi verilmeyebiliyor. Biraz öncede belirtiğimiz gibi bazı kriterlere uymayan özellikle ikinci el arabalar için kredi çekme zor olabiliyor. Bu kriterler nelerdir derseniz, şunu söyleyebiliriz. Bankaların belirlediği bazı ikinci el araba modelleri var. Eğer alacağınız bu araba bu modellerin dışında kalıyorsa, işiniz biraz zor gibi görünüyor, diyebiliriz. Özellikle antika diye tabir ettiğimiz arabalara kredi vermiyorlar.

Ne Kadar Taşıt Kredisi Çekebilirim ?

Şimdi sırada bankaların ne kadar taşıt kredisi verdiği konusu var. Ne kadar taşıt kredisi alabilirsiniz, sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz. Öncelikle alacağınız arabanın fiyatına göre taşıt kredisi çekemeyebileceğinizi hatırlatmak isteriz. Taşıt kredi tutarları, bankadan bankaya göre değişeceğini unutmayın. Her bankanın kendine göre bazı kriterleri söz konusudur. Bu farklı kriterler doğrultusunda çekeceğiniz taşıt kredisi tutarında değişim söz konusudur. Tabi şartlar her ne kadar farklı olsa da, ortak bir hesap söz konusudur. Heme taşıt kredisi ile ilgili örnek bir hesap oluşturalım.

Diyelim ki, hayalinizi süsleyen arabanın şu an için piyasa fiyatı 50 Bin TL ve altında olduğunu varsayalım. Böyle bir durumda arabanın piyasa değeri göz önüne alınarak , azami % 70 kısmına kadar kredi çekebilirsiniz.

Şimdide araba fiyatının piyasada 50 Bin TL ve üzerinde olduğunu düşünelim. Bu sefer de maksimum % 70 kredi yapılandırma söz konusu iken,  üst tutar bölümü için ise toplamda maksimum % 50 taşıt kredisi alma şansınız var.

Başta da belirtiğimiz gibi bu sadece örnek bir hesaplama tablosu. Tekrar hatırlatalım. Alacağınız arabanın modeline ve özelliğine göre, farklı bankalar, kendilerine göre belirledikleri kriterlere göre  taşıt kredisi vermektedir.

Bugünkü konumuzda burada noktalarken, taşıt kredileri ile ilgi daha önce yayınlamış olduğumuz ” Sıfır Taşıt Kredisi ” ve ” En Uygun Faizli Taşıt Kredilerini İnceledik ” konularımıza dilerseniz göz atabilirsiniz.