Tatilde “Sahte Para Mağduru” Olmayın


Aman dikkat ! Sahte Para Mağduru Olmak İstemiyorsanız, bu konumuzu dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ederiz. Yaklaşan yaz tatili ile birlikte özellikle tatil beldelerinde ve turizm bölgelerinde kalpazanlar piyasa da boy göstermeye başladı. Sahte paraları bir an önce piyasaya sürme derdin de olan kalpazanlara dikkat edin.

Tüketici Derneği ( TÜDER ) Genel Başkanı Levent Küçük , yaz sezonunun yaklaşmasıyla birlikte, başta turizm ve tatil beldelerinde olmak üzere para değişimin yoğun olduğu yerlerde kalpazanların iş başında olduklarını belirtiler. Bu konuda emniyet birimlerin bu konuda sıkı operasyon yaptığını belirterek, vatandaşlarında bu konuda dikkatli olmalarının çağrısında bulundu.

TÜDER Genel Başkanı ; sevgili vatandaşların ekonomik çıkarlarını korumak  ve yasal açıdan bir yaptırımla karşı karşıya gelmemeleri için önemli birkaç öneride bulundu. Herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına her banknotlarda olmazsa bile özellikle 200 TL , 100 TL ve 50 TL değerindeki banknotlarda mutlaka dikkatli bir şekilde incelemelerini tavsiye etti.

Peki, para alış verişlerinde aldığımız banknotların sahte olup olmadığını nasıl anlayacağız ? TÜDER Genel Başkanı, sahte paranın nasıl anlaşılacağını, para değişimlerinde parayı nasıl inceleyecekleri konusunda şu önemli önerilerde bulundu.

√ Öncelikle parayı elinize aldığınızda kağıdın kalitesini kontrol edin

√ Atatürk görselliğine dikkat edin

√ Ön ve arka yüzünde bulunan mikro yazılara

√ Emniyet şeridi

√ Renk değiştiren şerit

√ Bütünleşik görüntü

√ Holografik şerit

√ Kabartma baskısı

√ Ultraviyole ile görülen değerler

√ Görme engellilere yönelik olarak ön yüzünde, filigranın sol üst kenarında Braille alfabesinden yararlanarak yazılmış , parmakla dokunduğunda fark edilebilecek noktaları kontrol etmelisiniz.

Bunların dışında banknotların üzerinde herhangi bir yazı , çizik , yırtılma , delik ve benzeri gibi herhangi bir müdahale söz konusu ise paranın sahte olma ihtimalini göz ardı etmeyin.

Biliyorsunuz bir taraftan bir an önce tatil yapma telaşı, bir taraftan sıcak havadan dolayı özellikle büfelerde alışveriş yaparken, taksilerde ve kalabalık ortamlarda alış veriş yaparken, acele ile aldığımız parayı kontrol etmeden cüzdanımıza ya da çantamıza bırakırız. Mağdur durumda kalmamak için hemen paranın sahte olup olmadığını anlamak adına aldığımız paranın kağıt kalitesine bakmalıyız.

Elinizdeki banknotun kağıdın sert, pürüzlü ve üzerindeki yazıların soluk olmaması gerekiyor. Olduğunuz yerde hemen parayı ışığa tutarak Atatürk görselinin olup olmadığını kontrol edin.

Bunun yanı sıra parlak emniyet şeridinin yer alıp almadığına da dikkat edin. Banknotun üzerinde emniyet şeridinin olup olmadığını şu şekilde anlayabilirsiniz. Emniyet şeridini ışığa tuttuğunuz zaman iki yüzeyde de kesintisiz bir hat olacaktır.

Biraz önce paranın sahte olup olmadığını anlamak için holografik şeridine dikkat etmeniz gerektiği söylemiştik. Holografik şeridi hakkında küçük bir hatırlatma yapalım .

Diyelim ki, elinizdeki banknotun sahte olduğundan şüphelendiniz ve parayı iyice kontrol ettiniz. Bu kontroller sonucunda paranın sahte olduğundan emin oldunuz. Peki, sahte bir para ile karşılaştığınızda ne yapacağınızı biliyor musunuz ? Elbette bu konuda bilginiz vardır. Biz hatırlatmak amaçlı böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda ne yapacağınızı kısaca bir hatırlatalım. Holografik şerit parlak olmalıdır.

Paranın sahte çıkması durumda öncelikle parayı nereden ve kimden aldığınıza dair bilgiler dahilde hemen size en yakın Cumhuriyet Başsavcılıklarına ya da en yakın kolluk kuvvetlerine bildirmeniz gerekir. Elinizdeki paranın sahte ya da çevrenizde bu konu ile ilgi şüpheli bir durum gördüğünüz taktirde hiç vakit kaybetmeden Polis İmdat 155 ‘i veya Jandarma 156 ihbar hatlarından birini kullanarak kolluk kuvvetleriyle irtibata geçebilirsiniz.

Unutmayın ki, şüpheli bir durumda yapacağınız en küçük bir ihbar bile, büyük bir sahtecilik şebekesinin çöktürülmesine yardımcı olur.