Yeni Girişimcilere 150.000 TL’ ye Kadar Destek Kosgeb’ten


Yeni girişimcilere destek yine Kosgeb’den geliyor. 50.000 TL ‘ye geri ödemeksizin, 100,000 TL geri ödemeli olmak üzere 150.000 TL’ye kadar destek Kosgeb ‘den . Kendi işinizin patronu ya da patronicesi olmaya hazır mısınız ?

Genç girişimciler, bir an önce kendi işini kurmak isteyenler, maddi durumdan dolayı kendi işini bir türlü kuramayanlar, fırsat ayağınıza kadar geldi. Kosgeb Girişimci Destek Programına katılarak, kendi işinizi en kısa zamanda kurabilirsiniz. Bu konunun detayı , bu yazımızda bulabilirsiniz.

Biliyorsunuz Kosgeb, devlet desteği ile İş Kur bağlantısıyla dönem dönem farklı projeler sunarak, işsizlere yeni iş kapıları açarken, kendi işini kurmak isteyenlerde hem maddi destek hem de eğitim vermekte. Bugün yine yeni bir bir programla yeni birçok kişiye umut kapısı oluyor. Hemen sözü daha fazla uzatmadan konunun ayrıntılarını sizlerle paylaşıyoruz.

Girişimci Destek Programın Amacı ve Gerekçesi 

Bu programın temel amaçları arasında şunlar yer almakta. Bir taraftan girişimcileri desteklemek, bir taraftan farklı sektörlerde başarılı işletmelerin kurulmasına katkıda bulunmak.

Kosgeb Yeni Girişimci Destek Unsurları

Girişimci destek programının amacını kısaca bu şekilde açıkladıktan sonra, şimdi sırada bu programın destek unsurlarını bir inceleyelim. Bu programa kimler başvurabilir diye sorduğumuzda, şu yanıtla karşılaşıyoruz. Yeni girişimci destek programı kapsamında Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlayan girişimcilerin kurmuş oldukları işletmeler ile İŞGEM ‘de yer alan başvurabiliyorlar.

Şimdide işin biraz da ekonomik boyutuna bakalım.

⇒ Kosgeb bu programdan yararlanacak olan işletmelerin kuruluş giderleri için geri ödemesiz 2.000 TL destek sağlamaktadır.

⇒ İşletmelerin kuruluş tarihinden itibaren 24 ay içerisinde satın aldıkları ya da alacakları makine – teçhizat – yazılım ve ofis donanımları için geri ödemezsiz olmak üzere  üst limit 18.000 TL kadar destek çıkmaktadır. Tabi bu destek kuruluş dönemi için geçerlidir.

⇒ Yine kuruluş döneminde işletme giderleri desteği kapsamında olmak üzere kuruluş tarihinden itibaren 24 ay içerisinde gerçekleşmek şartı ile iş yeri kirası ve personel net ücretleri olmak üzere aylık azami 5.000 TL , toplamda geri ödemeksizin olmak üzere 30.000 TL destek vermektedir.

⇒ Son madde olarak sabit yatırım desteği kapsamına da değinelim. Eğer isterseniz , işletme kuruluş tarihinden itibaren 24 ay içerisinde satın aldığınız ya da alacağınız makine – teçhizat ve yazılım için teminat karşılığı olmak üzere geri ödemeli olarak 100.000 TL destek vermektedir.

Eğer sizinde bir iş fikriniz var ise, hem bu fikrinizi daha kapsamlı bir şekilde geliştirmek ve şekillendirmek için, yeni daha farklı iş imkanları hakkında bilgi sahibi olmak için Kosgeb ‘in Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılabilirsiniz. Alacağınız bu eğitim sayesinde, hem yapacağınız iş hakkında yeni ufuklara yelken açmış olursunuz, hem hedeflerinizi daha net bir şekilde belirleme fırsatı bulabilirsiniz , hem de yapacağınız işle ilgili daha fazla bilgi ve beceriye sahip olmuş olursunuz.

Şimdi aklınızdan şöyle bir soru geçeceğini tahmin ediyoruz. Bu eğitimden kimler, nasıl yararlanabilir ? Ve bu eğitimler ücretsiz mi ? Hem ücret konusundan başlayalım.Kosgeb ‘in sunmuş olduğu Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri ücretsiz olarak yararlanabilmektesiniz. İsteyen herkes bu eğitime katılabilmektedir. Bulunduğunuz yerdeki Güncel Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programlarını öğrenmek için BURAYI tıklayabilirsiniz.

Diyelim ki kendi işinizi kurmaya karar verdiniz ve Kosgeb’in sunmuş olduğu bu programa katılmak istiyorsunuz. Şu an nereye nasıl başvurmak gerek diye aklınızdan geçirdiğinizi varsayarak, hem bu sorunuza da cevap verelim. Kosgeb ‘in resmi web sitesine girerek önünüze açılan sayfa da ilk önce DESTEKLER butonu tıklıyorsunuz. Butonun alt kategorisinde yer alan Girişimci Destek Programını tıklıyorsunuz. Önünüze açılan sayfanın içerisinde Başvuru Formları butonu tıklayacaksınız. Burayı da tıkladıktan sonra doldurmanız gereken formlara ve diğer bilgilere ulaşabilirsiniz.