Yerli Kart Ödeme Sistemi TROY 2.5 Milyon Kişiye Ulaştı


Yerli Ödeme Sistemi TROY 2.5 Milyonu Açtı  . Merhaba sevgili okurlarımız, bu konunun detayını sizlerle paylaşmadan önce belki aramızda TROY’un ne olduğunu bilmeyenler ya da bu konuda bilgilerini tazelemek isteyenler için öncelikle TROY hakkında kısa bir bilgi paylaşalım.

TROY ; kısa bir cümle ile tanımlayacak olursak şu şekilde tanımlayabiliriz. Kartlı bir ödeme sistemidir. Tanımı biraz daha açalım. 31 Mart 2016 yılında Bankalararası Kart Merkezi tarafından kurulan ve işletilen bir ödeme sistemidir.

” TROY Amacı nedir ? ” diye soracak olursanız, TROY amacı ; ödeme işlemlerinin mümkün oldukça hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmeye yardımcı olmaktır. Bunun yanı sıra Türkiye ‘ye özel olması amaçlanmıştır.

Yaklaşık iki yıl önce ekonomi hayatımıza giren Yerli Kart Ödeme Sistemi TROY , şu an itibarıyla , 2.5 milyon kişiye ulaşmış durumda. BKM Genel Müdürü Soner Canko 2.5 milyon kişinin arasında yüzde 99 ‘un bankacılık sistemine dahil olmadığı belirtti. Açıklamasının devamında bu yılın sonunda hedeflerinin 7 milyon karta ulaşmak istediklerini de sözlerine ekledi.

Bu konuyla ilgili diğer ayrıntıları da sizlerle paylaşmaya devam edelim.

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko ; iki yıl önce faaliyette geçirdiğimiz Türkiye’nin kendi ödeme sistemini oluşturan Yerli Ödeme Sistemi olan TROY şu an itibarıyla 2.5 milyon kişiye ulaştığını belirtti. BKM Genel Müdürü ; bu iş için yola çıkarken ilk etapta hedefimiz daha önce bankacılık kesimine erişimi olmayan 20 milyon kişiye ulaşmaktı.

Bu Yıl Hedef 7 Milyon Karta Ulaşmak

Bu yıl içerisinde hedeflerinin 7 milyon kişiye ulaşmak olduğunu belirten BKM Genel Müdürü Canko , nihai hedeflerinin ise en kısa zamanda her cüzdanda yer almak olduğunu belirtti. Şu an için 25 banka , 3 elektronik para kuruluşu olmak üzere toplamda 28 üyelerinin olduğunu belirtti ve aynı zamanda tüm bankalardan da katılım aldıklarını sözlerine ekledi.

30 ay içerisinde daha büyük başarılarla karşımıza çıkmayı hedeflediklerini belirtti. Hedeflerinin arasında yurt dışı da olduğunu belirterek bu konuda imzalarında atıldığını belirtti. Yakın bir zamanda Discover  ile yapmış oldukları işbirlikleri sayesinde şu an için dünyanın 185 ülkesinde geçerli olmak üzere 41 milyon üzerindeki alış veriş noktasında 1.9 milyon ATM ‘lerde geçerli olmak üzere kartların üzerinde TROY logosunun bulunacağını açıkladı.

” Yüzde 11 Pazar Payına Ulaştık ”

Şu an için ülke genelinde 200 milyon kartın bulunduğunu bu kartların içerisinde TROY kart sayısının % 1 biraz üzerinde olduğunda altını çizdi. Şu an için küçük bir dilimmiş gibi görünse de , 2017 de her 100 banka kartından 11’in de TROY logosununda basıldığını hatırlattı. Şu an içinde yüzde 11 pazar payında ulaştığı bilgisini de paylaştı.

2.2 Milyon Pos’un Hepsi TROY 

2017 sonu TROY ile ilgi rakamsal verileri de paylaşıldı. Bu duruma göre ;

√ 62 Milyon Kredi Kart

√ 132 Milyon Banka Kartı

√ 2.2 Milyon Pos Sayısı

√  Kişi Başına Düşen Kredi Kartının ise 2.2 tane bulunmaktadır.

İnovasyon Merkezi

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Soner Canko TROY kartı ile ilgili yaptığı açıklamada şunlarda yer verdi. Yakın bir zamanda TROY İnovasyon Merkezi kurduklarını söyledi. Bu merkezin en büyük faydası nedir, diye sorulduğunda şu yanıttı aldık. Eğer ödeme sistemlerinde bir inovasyon yaptığınızda kartınızın sağ alt köşesinde bulunan markaya bağlısınız.

Önceleri bu fikri herhangi bir markaya götürüp, bunu bu şekilde yapmayı düşünüyoruz, dediğimizde , oradaki yetkili kişiler ; mühendislerimizin meşgul testine gelin, dediklerini belirti. Bu sürecinde uzun sürdüğü için istenilen zamanda faaliyete geçemediklerine belirterek, bu süresi hızlandırmak adına TROY İnovasyon Merkezini kurduklarını söyledi.

TROY uygulaması sayesinde inovasyon daha da hızlanmış olacaktır. Ayrıca bu sayede tüm üyelerin ve bankalarında inovasyon anlamda önlerini açacaklarını sözlerine ekledi.