Yüksek İşlem Hacimli Egzotik Pariteler


Para birimlerinin birbirine karşı değerleri sürekli olarak değişkenlik göstermektedir. Para birimlerindeki bu değişime parite adı verilmektedir. Dünya çapında makro hacimli birçok para birimi bulunmaktadır. Bunlar ABD doları, Japon yeni, İngiliz sterlini, İsviçre frangı gibi çeşitli para birimleridir. Bu para birimlerinin yanı sıra mikro hacimli egzotik pariteler de bulunmaktadır. Hatta Türk Lirası egzotik pariteler arasında yer almaktadır. Yatırımcıların makro hacimli para birimlerine yönelmenin yanı sıra yatırımcıların alternatif olarak kullandığı egzotik pariteler de önemli oranda kazanç sağlamaktadır. Mikro hacimli para birimleri arasında güvenilirlik sağlayan bazı para birimleri de sürekli olarak artış göstermekte ve yatırımcıları kendisine çekmektedir. Bu tür egzotik pariteler ile uzun vadede kazanç elde etmek mümkündür.

EN İYİ ALTERNATİF OLAN EGZOTİK PARİTELER

Egzotik pariteler analiz yeteneği gelişmiş ve yorumlayabilme yeteneği olan kişilerin daha çok tercih ettiği para birimleridir. Bu tür birimler kısa sürede yüksek gelirler sunmaz ancak uzun vadeli yatırımlarda önemli oranda kazanç sağlanmasına vesile olur. Egzotik pariteler arasından seçeceğiniz para biriminin son 5 yıllık grafiği dahil detaylı analizi yapılmalıdır. Para birimlerinin hareketleri, hangi kararlardan etkilendiği, para biriminin ait olduğu ülkelerdeki gelişmeler ve alınan kararlar ile ilgili detaylı analiz yapılara geleceğe yönelik tahmin yapmak mümkündür. Bu tür ayrıntıları ele alan ve bu doğrultuda yatırım yapan kişilerin kazanç sağladığını görebilirsiniz. Bu nedenle egzotik pariteler her zaman en iyi alternatif olmuştur.

MİKRO HACİMLİ PARA BİRİMLERİ

Mikro hacimli para birimleri arasında farklı türde birçok para birimi bulunmaktadır. Uzun vadeli yatırımlarda kazanç etkisi gösteren bu tür para birimlerinin belirli süreye ihtiyacı olduğu kesindir. Fakat para birimlerinin yüzde yüz kazanç sağlayacağı garantisi yoktur. Her ne kadar yüksek dalgalanmalar yaşamasa bile kayıp oranları da ciddi anlamda etkilemektedir. Bu tür para birimlerine örnek olarak şu birimleri sunabiliriz;

USD/PLN Paritesi: Amerikan Doları/Polonya Zlotisi paritesidir. Amerikan doları yükseldiği zaman USD paritesi oranı yükseltir, Polonya Zlotisi yükseldiği zaman PLN paritesi oranı düşürür. Polonya Zlotisi ABD Doları karşısında kuvvetli bir para birimidir.

USD/ZAR paritesi, EUR/SEK paritesi ve USD/MXN paritesi diğer egzotik paritelerdir.